Jana Maláčová Zdroj: profimedia.cz
České obce mohou soutěžit o dotace v rozmezí 500 tisíc korun až 2 miliony. Peníze slouží k financování aktivit pro důchodce a rodiny na komunální úrovni, například zájmové nebo vzdělávací kroužky. Zapojit se mohou i ty nejmenší obce. Každý rok tak rezort poskytne několik milionů korun.
Soutěž, do které se mohou přihlásit všechny české obce, města a městské části, si klade za cíl motivovat komunální politické vedení k tomu, aby investovalo do opatření a aktivit pro rodiny a důchodce.
Projekty, na které si radnice vyžádají peníze, ministerstvo ohodnotí a těm nejlepším poskytne dotaci. Obce s méně než tisíci obyvateli tak mohou získat až půl milionu na sociální politiku pro rodiny a seniory. Velká města si mohou přijít až na dva miliony.
Finanční injekce motivuje česká města, aby nezapomínala na sociální politiku. Pro některá z nich může být lákavá samotná vidina peněz, jiná ale pomoc využijí k tomu, aby nabídla seniorům a rodinám věci, které by jim jinak nabídnout nemohla.
Loni se do akce zapojilo 37 českých obcí a rezort na dotacích rozdal celkem 18 milionů korun.
Nejlepší město pro seniory
Ve středních Čechách, kousek od Jílového u Prahy, leží městečko Psáry s necelými čtyřmi tisíci obyvateli. Přestože obec soupeřila s městy, která mají až deset tisíc obyvatel, zvládla ve své kategorii za poslední tři roky dvakrát zvítězit. Nedá se přitom hovořit o náhodě.
Zatímco jiné obce mohou motivovat samotné peníze, které by ulevily jejich rozpočtu, Psáry program využily k rozšíření a zpřístupnění svých dosavadních služeb pro seniory, které lze označit za nadstandardní, většímu množství lidí.
Současná místostarostka Vlasta Málková usedla na radnici před deseti lety a od té doby se pro tamní seniory leccos změnilo.
„Děláme takové projekty jako jsou čtecí babičky, kdy senioři chodí číst knížky do mateřských školek,“ říká místostarostka Málková. Město dotaci v tomto případě využilo na nákup knih. V jiném případě zase za peníze pořídilo spotřebiče pro nově vzniklé centrum pro seniory.
„Těch aktivit je miliarda,“ tvrdí o tamním programu pro seniory v nadsázce místostarostka. Díky dotacím mají navíc důchodci zdarma aktivity, které by jinak byly zpoplatněny. Loni dostaly Psáry od státu v dotaci přes milion korun.
Obec nabízí jazykové kurzy, cvičení, kurzy vaření nebo poznávací zájezdy, které pomáhají především důchodcům, kteří studují univerzitu třetího věku. „Díky ministerstvu jsou dneska nadšení, je to fakt bomba. Za nás super, funguje to úžasně,“ chválí projekt místostarostka obce.
Nezapomínejte na rodiny
O finanční pomoc mohou soutěžit kromě měst a obcí také městské části. Třeba Praha 7 získala dotaci pro rodinnou politiku tři roky v řadě. Peníze městská část investuje především do kroužků a aktivit pro děti.
„Využíváme je mimo jiné na realizaci táborů pro děti z nízkoprahových klubů či azylového domu nebo na příspěvky dětem na kroužky,“ uvedla v tiskové zprávě radní městské části pro oblast školství a vzdělávání Hana Šišková.
„Velice nás těší, že snahu pomáhat mají také naši občané. Na školách a školkách máme fondy solidarity, kde rodiče přispívají na výlety a kroužky, obědové konto zase pomáhá dětem, které se nemohou stravovat se svými spolužáky,“ dodala.
V první kategorii „lehké váhy“ zvítězila loni obec Police, která si odnesla 500 tisíc korun. Vedení města nechalo navíc rozhodnout obyvatele o tom, jak se s penězi naloží. Radnice z výhry nakoupila stoly do jídelny mateřské a základní školy, pro děti také pořídila novou stavebnici. Židle a stoly se obměnily také v tamním kulturním centru.
Dotační program Ministerstva práce a sociálních věcí odstartoval v roce 2008. Původně byl zaměřen pouze na rodinu, od roku 2017 se přidala podpora seniorů. Letos MPSV mezi obce rozdělí v každé z pěti kategorií 6 milionů korun.
Štěpán Sochor