Nejméně 120 lidí mělo být od února do poloviny března zabito útoky militantních Fulbů v nigerijském státě Kaduna. Jeden z posledních útoků tohoto převážně muslimského etnika z poloviny března si vyžádal více než 50 obětí, převážně křesťanů, a útočníci zničili přes 140 domů. Informace přinesl server The Christian Post.
V problémové oblasti, kde byly již tisíce lidí násilně vyhnány ze svých domovů, je guvernérem státu Kaduna nařízen zákaz vycházení po setmění. Vyhánění a útoky v oblasti mají páchat militantní pastevci známí jako Fulbové (Fulani, Fulbhe), kteří jako jeden z prvních afrických kmenů konvertovali k Islámu.
Útoky zejména proti křesťanským komunitám
Násilnosti byly v poslední době směřovány zejména proti komunitám v převážně křesťanské oblasti Adara v jižní části Kaduny. CSW, nevládní organizace uznávaná ze strany OSN, která celosvětově hájí pronásledované křesťany, uvedla, že mezi oběťmi útoku z poloviny března byly i ženy a děti. Přeživší této organizaci sdělili, že útočníci se rozdělili do tří skupin: jedna z nich střílela a zabíjela, druhá zapalovala domy a třetí naháněla oběti, které prchaly z místa činu.
„Jsme hluboce znepokojeni obnovou militantních útoků v jižní Kaduně a vyjadřujeme nejhlubší soustrast lidem v Adaře, uvedl výkonný ředitel CSW Mervyn Thomas.
Nigérie 12. nejhorší zemí z pohledu pronásledování křesťanů
Podle CSW mohl být nedávný nárůst násilí podnícen guvernérem Kaduny, který v předvečer prezidentských voleb uvedl, že v Kajuru bylo zabito 66 lidí, převážně Fulbů. Toto prohlášení však bylo vyvráceno nigerijskou záchrannou agenturou. A křesťanská asociace v Nigérii guvernéra obvinila ze šíření falešných informací.
Nigérie je podle Open Doors USA’s 2019 World Watch List 12. nejhorší zemí na světě z pohledu pronásledování křesťanů. Jenom v roce 2018 byly militantními pastevci Fulby zavražděny tisíce křesťanů. Ozývaly se dokonce hlasy poukazující na to, že se ve střední části Nigerie koná genocida.