Tým vědců zpracoval doposud nejrozsáhlejší studii demografie 101 druhů savců, z níž vyplynulo, že podobně jako u lidí i u dalších živočichů se v průměru delšího věku dožívají samice. O nové studii informoval server Daily Mail.
Podle týmu vědců z laboratoře biometrie a evoluční biologie, který vedl Jean-François Lemaître, je ve všech lidských populacích průměrná délka života žen delší než mužů. Vědci v rámci výzkumu studovali 101 nejrůznějších druhů savců od netopýrů po lvy.
Samice savců žijí o 18,6 % času déle než samci
Výzkumný tým přitom zjistil, že délka života u samic savců je v průměru asi o 18,6 procenta delší než u samců, což je ještě výraznější rozdíl, než je uváděn u lidské populace, který podle vědců v průměru činí 7,8 procent ve prospěch žen. Samozřejmě u lidí se tento rozdíl liší rovněž v jednotlivých zemích.
V lidské populaci je tento rozdíl nejhmatatelnější u nejstarších skupin obyvatel, kdy například devět z deseti „superstarých“ lidí nad 110 let jsou ženy.
Vědci vzali v potaz dostupné informace a zkoumali demografická data o 134 populacích 101 různých druhů savců. Jako součást práce studovali také populace kosatek a goril, u nichž zjistili, že v 60 procentech případů žijí samice déle než samci.
Vzorec delšího života žen už od poloviny 18. století
„Tento vzorec déle žijících žen je konzistentní od poloviny 18. století (od kdy jsou dostupná první přesná data o narození) doposud,“ uvedl hlavní autor práce Lemaître. „Ačkoliv sociální faktory posilují genderovou mezeru v dlouhověkosti, lepší vyhlídky na přežití žen nad muži jsou pozorovány dokonce, když obě pohlaví sdílejí stejné sociální návyky.“
Ženská výhoda v délce života je podle autora označována za jednu z nejrobustnějších vlastností lidské biologie. Tým si také všiml, že muži a ženy vykazují rozdíly v dynamice nemocí spojených s věkem, které rostou v souvislosti s růstem délky života u populace.