V centru Prahy unikl plyn, hasiči evakuovali šest budov. Na místě jsou všechny záchranné složky
savci
Výpis příspěvků ke štítku „savci“
Osamělý delfín útočí na plavce v Japonsku, neváhá kousat. Expert zmínil i sexuální motiv
Už 18 lidí zranil letos na plážích u japonského města Mihama delfín. Podle odborníků by se mohlo jednat dokonce o to samé zhruba 2,5 metru dlouhé zvíře. Delfín mohl být vyloučen z vlastního hejna a kousáním může dávat najevo přátelství, ale také svou sexuální frustraci, domnívají se experti. Zranění po útoku delfína nejsou závažná, prst jednoho školáka ale museli lékaři sešít 20 stehy. Úřady varují nejen před ostrými delfíními zuby, ale také před nebezpečím, že může člověka tento savec zatáhnout pod hladinu.
Sloni o velikosti psů a nadvláda plazů? Profesorka přiblížila, jak oteplování promění zvířata
Velcí suchozemští savci nemají šanci ve světě, který se rychle otepluje. Země se stane „planetou plazů a ptáků“, říká kalifornská vědkyně Ashley Legerová. Máme už podle ní dost znalostí k tomu, aby se dalo předpovědět, jak dobře se různé druhy zvířat přizpůsobí proměnám, jež planeta zažívá a ještě zažije.
Ptačí mozeček naruby? Vědci prokázali, že ptáci jsou stejně vnímaví jako savci
Spojení „ptačí mozeček“ jako vyjádření hlouposti nikdy nedostalo na frak tolik jako v posledních letech. Díky rozsáhlým pozorováním a studiím již víme, že ptáci dokážou vytvářet a používat nástroje, předvídat budoucnost, ale i rozpoznat umělecké styly. Vědce však dlouhou dobu sužovala představa, že to všechno dokážou i bez neokortexu – části mozku, kterou my savci využíváme k ukládání paměti či řešení problémů. Dvě nové studie dokazují, že podobný orgán se přeci jen vyvinul i u ptáků.
Ptáci a savci mohou přenášet dalších 850 tisíc rizikových virů, varují odborníci
Virus SARS-CoV-2 způsobující onemocnění COVID-19 není jediným virem, který pochází ze zvířat a zároveň ohrožuje lidi. Tým vědců odhaduje, že ptáci a savci mohou přenášet dalších až 850 tisíc dosud neobjevených virů, které pro člověka představují potenciální riziko, píše britský deník Daily Mail.
Muži v tom nejsou sami. Samice savců žijí v průměru o téměř pětinu déle než samci
Tým vědců zpracoval doposud nejrozsáhlejší studii demografie 101 druhů savců, z níž vyplynulo, že podobně jako u lidí i u dalších živočichů se v průměru delšího věku dožívají samice. O nové studii informoval server Daily Mail.
Pozoruhodný svět netopýrů: Nádech jednou za hodinu a zabřeznutí na povel
Hmyzožraví savci, kteří se díky charakteristicky tvarované létací bláně staly předlohou pro halloweenskou výzdobu a Batmana – tak mnozí lidé vnímají netopýry. Tito tvorečkové přitom mohou nabídnout mnohem víc. Pravdou ale je, že se komiksovému superhrdinovi velmi podobají nejen překvapivými schopnostmi, ale také nebezpečím, kterému musí takřka každý den čelit.