Více než devět tisíc lidí muselo být evakuováno z okolí sopky Mayon, která leží na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon. Podle agentury AP začal v pondělí ráno vulkán kromě prachu a plynu chrlit i lávu. Filipínský institut vulkanologie a seismologie varuje před možným výbuchem.
Z kráteru sopky Mayon v pondělí ráno vytekl asi půlkilometrový proud lávy na svah. Už v předchozích dnech přitom vulkán chrlil kromě popela, také žhavé kameny a bahno. Filipínští vulkanologové varují, že v příštích dnech by mohlo znovu dojít k mohutné erupci sopky. Úřady dokonce v neděli zvýšily varování na třetí stupeň pětistupňové škály.
Podle informací filipínských médií muselo být více než devět tisíc obyvatel přemístěno z vysoce rizikových oblastí. Někteří z nich i přes nebezpečí, které jim hrozí, zůstávají stále ve svých domovech. Do čtvrtí umisťují velké bílé kříže a doufají, že je ochrání.
Mayon Pyroclastic Flow. January 15, 2018 0941 PST. Viewed from Mayon Volcano Observatory at Lignon Hill. #volcano #eruption #mayon #phivolcs Photo credits: PHIVOLCS-DOST, MVO Lignon Hill
Posted by Philippine Institute of Volcanology and Seismology (PHIVOLCS-DOST) on Sunday, January 14, 2018
Při nejničivější erupci sopky Mayon v únoru 1814 zahynulo 1 200 osob a proud vulkanického bahna zcela zničil obec Cagsawa, z níž se do současnosti zachovala pouze ruina kostelní věže. V květnu 2013 erupce sopky Mayon zabila pět turistů, včetně tří Němců, kteří se vydali k vrcholu hory navzdory varování. Poslední výbuch byl registrován v roce 2014 a vynutil si evakuaci tisíců lidí.
Sopka se nachází v provincii Albay, která je známá pěstováním kokosů a leží asi 340 kilometrů jihovýchodně od Manily. Díky svému kuželovitému tvaru je vyhledávanou turistickou atrakcí.
Ash and smoke spew from the Philippine's most active volcano, Mount Mayon, as thousands of residents are told to evacuate, warned of a 'hazardous eruption' becoming increasingly likely. https://t.co/cJC0koMBIq pic.twitter.com/5lfID7NflN
— ABC News (@ABC)14. ledna 2018