Americká společnost SARN podala žalobu na Czechoslovak Group (CSG). Předmětem je náhrada škody za neprovedenou transakci podílu jiné české společnosti Retia. SARN měl získat podle dohody až 25% podíl akcií v pardubické společnosti, která vyrábí radary. K té však nikdy nedošlo.
Plánovaný vstup Američanů do společnosti Retia byl stvrzen dohodou, která měla být platná do 1. července roku 2021. V případě, že by vstup do společnosti nebyl dokončen z toho důvodu, že akcie do té doby koupí někdo jiný, mělo dojít k uhrazení sankce, která odpovídala rozdílu mezi aktuální hodnotou společnosti Retia a transakční cenou z nezávislého ocenění ve výši 540 miliónů korun. Právě tato sankce je předmětem žaloby, kterou SARN na CSG podává.
Dlaším předmětem žaloby je tvrzení, že český zbrojařský koncern odmítá poskytnout informace, které jsou nezbytné k vypracování posudků na hodnotu pardubické společnosti Retia. Miliardář Strnad koupil Retii prostřednictvím CSG v roce 2016 a následně jí převedl na svého syna Michala.
Vzniká zde podezření, že kroky, které provedla CSG mohly snížit hodnotu pardubikého výrobce. Ať už záměrně či nezáměrně. Jedna z takových aktivit byla například neprovedená zakázka s izraelskou společností ELTA, která byla podepsaná v hodnotě 3 miliard korun. Americká firma také uvádí, že společnost CSG svou svěřeneckou povinnost porušila více způsoby. Mimo jiné tím, že měla spolupracovat s institucemi Ruské federace a celkově podporovat činnosti proti NATO a Evropské unii. Ty mají mít negativní dopad na ztrátu významných obchodních kontaktů společnosti Retia.
Odškodné, které CSG hrozí se může vyšplhat až do desítek či stovek milionů dolarů. Není to první problém, s kterým se Jaroslav Strnad v posledních měsících potýká. Dosavadní majitel totiž odešel z vedení společnosti a svůj podíl převedl na syna Michala. Podle našich informací tento krok měl za cíl zisk bezpečnostní prověrky od NBÚ. Její absence může ohrozit další obchody CSG a zamezit lukrativním kontaktům.