Jeruzalém je v kolapsu, když přicestovalo 47 delegací doprovázejících krále, prince, předsedy vlády a prezidenty. Jedná se o největší shromáždění světových veličin, které kdy Izrael v historii zažil. VIP světa přijely, aby uctily památku 75. výročí osvobození Osvětimi (Oświęcim, Auschwitz). Před válkou to bylo neznámé čtyřicetitisícové městečko v Malopolském vojvodství ležící na jihu Polska při ústí řeky Soły do řeky Visly.
Přední světové činitele v Jeruzalému hlídá mimo „tajných“ a protiraketového štítu deset tisíc policistů. V ranních hodinách byly zablokovány silnice vedoucí do města a po celý den jsou uzavřeny ulice v centru a v západní části města, čtvrti Giv'at Ram kolem Knesetu (parlament).
Zcela je uzavřen vzdušný prostor nad Jeruzalémem. Šéf izraelské policie prohlásil, že se jedná o největší bezpečnostní akci v historii země. Mimo izraelských bezpečnostních sil jsou zde v pohotovosti ruské síly doprovázející Putina a prince Charlese doprovází speciální útvar, neboť princ má naplánované jednání s palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem. Putinova návštěva má na rozdíl od ostatních také bilaterální charakter, neboť se ruský prezident osobně setká s prezidentem Rivlinem a premiérem Netanjahuem.
Významné projevy se konaly ústy státníků obou zemí ještě před vzpomínkovou akcí v památníku Jad vašem, a to při odhalování pomníku obětem Leningradu (dnes Petrohradu), jehož obklíčení trvalo 900 dní. Premiér Netanjahu vzpomněl na miliony obětí obyvatel Sovětského svazu. „Ani na okamžik nesmíme zastřít obětování a úsilí bývalého Sovětského svazu pro vítězství nad nacistickým monstrem,“ řekl Netanjahu.
Prezident Putin pro změnu mluvil o „společné tragédii“ židů a obyvatel bývalého Sovětského svazu, neboť jak řekl „čtyřicet procent židů, kteří zahynuli v druhé světové válce, pocházelo ze Sovětského svazu.“ K tomu ruský prezident dodal: „Rudá armáda nejen, že osvobodila Osvětim – tábor smrti, ale také přispěla k definitivní porážce nacismu.“
Polský prezident se neúčastní vzpomínkové akce v Izraeli, kde promluví Putin. Spor způsobený dějinami pokračuje
Polský prezident Andrzej Duda odmítl odjet do Izraele na vzpomínkovou akci k 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Vadí mu, že by zde neměl mít projev, zatímco další státníci z Ruska, Francie, Británie, Německa a Spojených států ano.
Světová média bedlivě o tom všem informují a sledují každé slovo pronesené Putinem.
Nad památečným setkáním v Jeruzalému visí mrak neúčasti polského prezidenta Dudy a rusko-polský spor o historii. Polský představitel nepřicestoval do Jeruzalému, neboť mu vadí, že by zde neměl mít projev, zatímco další státníci z Ruska, Francie, Británie, Německa a Spojených států ano.
Spor o historii začal, když Evropský parlament vydal prohlášení, že druhá světová válka začala jako důsledek paktu Molotov-Ribbentrop. Proti tomu se ohradil Vladimir Putin: „EP postavil nacistické agresory i Sovětský svaz na stejnou úroveň.“ Putin ve svém hněvu setrval, když později označil velvyslance Polska v nacistickém Německu Józefa Lipského za „hajzla a antisemitskou svini.“ Ten totiž podpořil Hitlera v likvidaci polských židů a chtěl mu za to ve Varšavě postavit pomník.
Americká tisková agentura AP píše o tom, že kvůli polsko-ruském sporu se Putin především nyní v Jeruzalému ve svých projevech soustřeďuje spíše na úspěchy Rudé armády při porážce nacismu, aby tím umenšil roli Sovětského svazu před začátkem války.