Polský prezident Andrzej Duda odmítl odjet do Izraele na vzpomínkovou akci k 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Vadí mu, že by zde neměl mít projev, zatímco další státníci z Ruska, Francie, Británie, Německa a Spojených států ano.
Celá záležitost se děje na pozadí rusko-polské hořké neshody ohledně historie začátku druhé světové války. Spor vznikl na podkladě zářiového usnesení Evropského parlamentu, které uvedlo, že druhá světová válka byla „zahájena v bezprostředním důsledku neblaze proslulé smlouvy známé jako pakt Molotov-Ribbentrop.“ Proti tomu se ostře ohradil ruský prezident Vladimir Putin a označil to za cynismus s tím, že „EP postavil nacistické agresory i Sovětský svaz na stejnou úroveň.“ Putin ve svém hněvu setrval, když později označil velvyslance Polska v nacistickém Německu Józefa Lipského za „hajzla a antisemitskou svini.“ Ten podpořil Hitlera v likvidaci polských Židů a chtěl mu za to ve Varšavě postavit pomník. Následovala polská reakce předvolání ruského velvyslance a polský premiér Mateusz Morawiecki vydal prohlášení, ve kterém uvedl, že „prezident Putin ohledně Polska mnohokrát lhal. Vždy tak činil s plným vědomím. Obvykle k tomu dochází v situaci, kdy vláda v Moskvě cítí mezinárodní tlak související s jejím jednáním. A to tlak ne na historické, ale právě na současné geopolitické scéně.“
Polsko-ruské vztahy jsou v současnosti velmi napjaté a do toho přichází další reakce prezidenta Andrzeje Dudy, když odmítá odjet na komemorativní akci do Izraele. Duda pro polskou televizi TVP uvedl: „Představuji si, že jako polský prezident bych měl mít možnost promluvit společně s dalšími prezidenty, vedle prezidenta Putina, prezidenta Steinmeiera, abych promluvil o utrpení Poláků, včetně polských Židů, polských občanů a mohl mluvit o ztrátách, které jsme utrpěli v důsledku druhé světové války.“
Izraelský server The Times of Israel uvedl, že institut Yad Vashem, který akci pořádá, neobdržel oficiální žádost polské strany a pak také polský deník Widomości Program Světového fóra o holocaustu nemá ani informace o účasti prezidenta Andrzeje Dudy. Polský deník ještě cituje mluvčího ústavu, který měl uvést, že se organizátoři starali o vystoupení „čtyř hlavních spojeneckých sil“.
Izraelské ministerstvo zahraničních věcí se k případu pozvání a projevu odmítlo vyjádřit. Údajně se podle deníku Widomości diplomaté pokouší najít schůdné alternativní řešení, které by splnila očekávání Varšavy.
Na vzpomínkové akci v Jeruzalémě k 75. výročí osvobození vyhlazovacího tábora v Osvětimi 22. až 23. ledna budou mít projevy Emmanuel Macron, princ Charles, Vladimir Putin, Mike Pence a Frank-Walter Steinmeier.