Nakupování, zahradní práce, vysávání. Tyto a mnoho dalších činností mohou podle studií zajistit starším lidem zdravější a hlavně delší život.
Britské Sdružení kvalifikované fyzioterapie (The Chartered Society of Physiotherapy) podle britského listu The Sentinel zastává názor, že babičky a dědečkové by měli zvyšovat svou fyzickou aktivitu. Právě kvůli absenci pohybu starší lidé denně riskují pády a s nimi spojená zranění. Podle sdružení je to jen v Británii téměř čtvrtina lidí starších 65 let, která nevykonává žádnou silovou aktivitu.
Fyzioterapeuti varují, že stále více populární nákupy přes internet výrazně snižují počet starých lidí, kteří si pro nákup sami dojdou do obchodu. A přitom i pouhé nakupování trénuje fyzičku důchodců.
Cvičení jako prevence pádů a zranění
Názory babiček a dědečků se na toto téma rozchází. Zatímco jedni tvrdí, že nevědí, jakým způsobem posilovat, tak druzí upřímně odpovídají, že prostě cvičit nechtějí. Přitom silové cvičení jen několikrát v týdnu pomůže starším lidem vyhnout se pádům a špatnému zdraví. Kleslo by tak množství zlomenin, které si důchodci pádem často způsobí.
Velkým pomocníkem v daném tématu jsou dozajista děti, rodina a přátelé, kteří by měli starší generace podporovat ve cvičení a posilování. I například vysávání nebo zahradničení jsou podle odborníků totiž malé, ale znatelné krůčky vedoucí k posílení fyzické aktivity.
Jak posilovat v důchodovém věku?
Nic by se ovšem nemělo přehánět. Podle Sdružení kvalifikované fyzioterapie bohatě stačí, když budou starší lidé pravidelně sami nakupovat, cvičit s vlastní vahou, vysávat či zahradničit. Prospěšná je také jóga. Podle profesorky Karen Middleton je důležité mít nějaký stálý zdroj svalového cvičení a hledat všemožné způsoby, jak dostat cvičení do běžného života.