Ilustrační foto Zdroj: @NATA/Twitter
Americká kosmická agentura NASA navzdory situaci s pandemií koronaviru pokračuje v práci na programu Artemis, v rámci něhož plánuje poslat posádky kosmonautů na Měsíc a Mars, informoval zástupce NASA Jim Bridenstine.
„Mise NASA v této době pokračuje,“ uvedl Bridenstine na Twitteru. V rámci programu Artemis má NASA po více než padesáti letech vrátit americké astronauty nejpozději do roku 2024 na povrch Měsíce. Na povrchu pak kosmická agentura chce klást důraz na mobilitu posádky proto, aby astronauti mohli prozkoumat větší povrch Měsíce a provést více činnosti v rámci vědeckého poznání. Návazným cílem pak je „dobytí“ Marsu lidskou posádkou.
Artemis jako Severka?
„Po dvaceti letech nepřetržitého života na nízké oběžné dráze Země jsme nyní připraveni na další velkou výzvu průzkumu vesmíru – rozvoj trvalé přítomnosti okolo Měsíce. Artemis nám bude v následujících letech sloužit jako naše Severka, zatímco budeme pokračovat v práci směrem k většímu průzkumu Měsíce, kde budeme demonstrovat klíčové prvky pro první lidskou misi na Mars,“ informovala NASA na svém webu.
NASA pracuje také na speciálním terénním vozidle, které by měla mít posádka na Měsíci k dispozici pro přepravu v dosahu oblasti přistání a tato obytná mobilní platforma (základna) by potom měla umožnit kosmonautům průzkum Měsíce až po dobu pětačtyřiceti dnů.
Testy pokročilé robotiky a nových technologií
Astronauti by na povrchu Měsíce mohli rovněž testovat pokročilou robotickou techniku a řadou nových technologií se zaměřením například na využití zdrojů v místě mise a energetické systémy. Pokrok v rámci těchto technologií by mohl umožnit produkci paliva, vody nebo kyslíku z lokálních materiálů a umožnit tak dlouhodobější operace na povrchu s klesajícími dodávkami ze Země.
Dalším klíčovým rozdílem programu Artemis oproti programu Apollo je využití Měsíce coby stanoviště posádek a brány pro další průzkum sluneční soustavy a hlubšího Vesrmíru. Lunární základna pak má sloužit jako řídící a operační modul pro expedice na jeho povrchu, domov a kancelář pro astronauty mimo Zemi. V nepřítomnosti lidské posádky by měla fungovat autonomně a poslouží tak také pro demonstrací nových technologií a vědeckých oběvů.