Vědci americké kosmické agentury NASA předvedli nový experimentální podmořský rover, který jim, jak doufají, pomůže hledat život na částečně zamrzlém měsíci Europa, který obíhá okolo planety Jupiter, případně i jinde. Informoval o tom server Daily Mail.
Zařízení nesoucí název „Buoyant Rover for Under-Ice Exploration“, zkráceně BRUIE, bylo vědci testováno pod ledem v australské výzkumné stanici Casey na Antarktidě. Spíše než pro hlubokomořské ponory je BRUIE navržen a zkonstruován tak, aby se pohyboval na spodní hraně mořského ledu a za využití vztlaku vody se udržel v pevné ustálené pozici a šetřil při pohybu energetickou spotřebu.
Speciální energetický systém
Nový rover je také vybaven energetickým systémem, který může korigovat energetickou spotřebu tím, že vypne nepotřebný energetický přísun v době sbírání vzorků nebo v případě, že bude setrvávat na místě.
Vědci mají zájem o využití BRUIE zejména pro průzkum oblastí, které nazývají „rozhraními“, nebo míst, kde se střetává led s kapalinou (vodní hladinou).
„Ledové krunýře pokrývající tyto vzdálené oceány slouží jako okno do oceánů pod nimi a chemie onoho ledu může napomoci životu v těchto oceánech,“ uvedl v prohlášení Kevin Hand z agentury NASA. „Zde na Zemi hraje led pokrývající naše polární oceány podobnou roli,“ dodal s tím, že jeho tým zajímá právě to, co se děje v místech, kde se led potkává s vodou.
Cílem je jeho nezávislý průzkum po dobu několika měsíců
BRUIE je sestrojen se dvěma videokamerami a řadou palubních senzorů k měření slanosti, teploty, hladiny kyslíku a dalších faktorů, které mohou indikovat nezbytné podmínky pro rozvoj života. Dlouhodobým cílem roveru je podle vědců schopnost operovat nezávisle po několik měsíců, aniž by mu došla energie.
Nejbližší velká mise NASA na Jupiteru je plánována na rok 2025, kdy bude zahájen program Europa Clipper s cílem pořízení různých záznamů a obrázků z planety a jejího měsíce.