Téměř deseti tisícům lidí diagnostikovali lékaři rakovinu, kterou způsobilo vdechnutí nebezpečného prachu a kouře. Toxické látky se uvolnily po nárazu dvou letadel do věží newyorského Světového obchodního centra 11. září 2001. Smutnou bilanci zveřejnil list New York Post.
Vdechnutí toxických částic z jedovatého paliva, azbestu, cementového prachu či skleněných částic po zřícení Dvojčat, vedlo ke vzniku rakoviny u nejméně 9 795 pacientů. Tuto informaci uveřejnil deník New York Post s odkazem na Program pro zdraví Světového obchodního centra, jehož součástí byla i Dvojčata.
Čísla pacientů s rakovinou bohužel stále rostou. Od roku 2013, kdy program odstartoval, se počet nemocných rozrůstá nezadržitelnou rychlostí. Zatímco v roce 2015 bylo pacientů spojených s následky 11. září kolem tří tisíc, o rok později jich bylo už osm tisíc.
„S případy rakoviny spojené s teroristickými útoky z 11. září se v současnosti potýkáme několikrát do týdne. Nejvíce případů evidujeme u starších lidí. To ale není překvapení. Přeci jen, u stárnoucí populace vidíme rostoucí míru rakoviny bez ohledu na to, zda byli součástí hrůz z 11. září, či nikoliv.
Sérií koordinovaných teroristických útoků 11. září 2001 podniklo 19 příslušníků militantní islamistické organizace al-Káida. Ti unesli čtyři letadla na komerčních linkách společností American Airlines a United Airlines. Dvě z nich narazila do věží Světového obchodního centra v New Yorku, zabila všechny lidi na palubě a další uvnitř budov. Třetí letadlo narazilo do Pentagonu, sídla Ministerstva obrany USA v hlavním městě Washingtonu D.C. Čtvrté letadlo se zřítilo po souboji mezi teroristy a pasažéry letadla poblíž města Shanksville v Pensylvánii
Při útocích celkem zemřelo 2996 lidí včetně 19 únosců. Až na 55 vojáků ze 125 obětí, které zemřely v Pentagonu, byli oběťmi civilisté pocházející celkem z 90 zemí.