Novoroční násilí mezi levicovými extremisty a policií v německém Lipsku vyvolalo silnou vlnu politických reakcí. Útoky na policejní důstojníky v posledních letech nezanedbatelně rostly. Policejní odbory však nyní uvedly, že násilí má „novou kvalitu“ a může být jen otázkou času, kdy někdo přijde o život. Informoval o tom server Deutsche Welle.
„Tento akt ukazuje, že nelidské násilí přichází rovněž z levicové extremistické scény,“ uvedl pro agenturu DPA ministr vnitra Horst Seehofer a dodal, že silný stát potřebuje silnou policejní sílu.
Osmatřicetiletý policista vážně zraněn
S odsouzením novoročního násilí přišel také starosta Lipska Burkhard Jung, který v minulosti čelil kritice pravicových stran, že nedokázal zakročit proti levicovým extremistům ve městě. „Nový rok naneštěstí nezačal vůbec mírumilovně, ale závažným kriminálním výbuchem násilí,“ uvedl Jung. „Mé myšlenky jsou se zraněným policistou a jeho rodinou a přeji mu rychlé uzdravení.“
Osmatřicetiletý policista podstoupil akutní operaci poté, co byl napaden v městské oblasti Connewitz, která je známá svou levicovou scénou. Podle policejního prohlášení z ranních hodin Nového roku tlačila skupina lidí proti policistům krátce po novoroční půlnoci hořící nákupní vozík a poté je ostřelovala ohňostroji. Deset lidí bylo zatčeno a policie zahájila vyšetřování pokusu o vraždu.
Levice poukazuje na chyby policie. Jakékoliv násilí proti ní ale odsuzuje
Levicoví politici obviňovali z propuknutí násilí naopak policii. Juliane Nagel, zástupce socialistické levice v saském parlamentu, který byl na Nový rok v Connewitzu, publikoval blog, v němž popisoval, jak policisté vybudili davy a zranili lidi. Kritizoval také policii za veřejnou komunikaci před vypuknutím násilí. Jakékoliv násilí proti bezpečnostním složkám nicméně odsoudil.
„Neexistuje žádné ospravedlnění pro to, že je po někom, jehož prací je ochrana veřejnosti, házeno ohňostroji nebo láhvemi,“ uvedl zástupce policejních odborů Jörg Radek.
Útoky a odpor proti policii v Německu se stupňují
Poslední německé statistiky zveřejněné v dubnu minulého roku ukázaly 40% nárůst útoků a odporu vůči policistům. „V průměru máme 32 útoků na policisty denně,“ uvedl Radek pro Deutsche Welle a dodal, že útoky většinou nejsou iniciovány extremisty. „Mluvíme o někom, kdo je požádán o identifikační průkaz a místo toho udeří policistu.“
Ostřejší slova pro události v Lipsku měl ředitel jiných policejních odborů Rainer Wendt: „Základní definicí terorismu je šíření strachu mezi obyvatelstvem skrze násilí a přesně to se tady děje,“ uvedl. „Toto je ale nová kvalita: cílený život ohrožující útok na důstojníky. A musíme bohužel předpokládat, že v určitém bodu může být někdo zabit.“
Podle oficiálních statistik německé civilní zpravodajské služby je v zemi aktivních okolo 9 tisíc násilně orientovaných levicových extremistů a okolo 12 tisíc pravicových extremistů. Sasko, v němž se město Lipsko nachází, se ukazuje jako epicentrum obou druhů extremismu, kde se v mnoha oblastech vytvořily konkurenční subkultury.
Wendt se také zmínil, že by měla být rozbita levicová „centra“, která jsou často bývalými squaty nebo jinými společenstvími, protože i tam jsou plánovány násilné činy. „Je správné a důležité bojovat všemi prostředky proti pravicovému extremismu, ale to neznamená, že bychom měli přehlížet ten levicový.“