V ochranném pásmu u dálnic a silnic první třídy stále zůstávají nelegální billboardy. Jsou jich asi tři tisíce. Pokud je majitelé neodstraní, bude se o to muset postarat přímo Ředitelství silnic a dálnic. Ministerstvo dopravy ale plánuje na likvidaci billboardů najmout i externí firmu.
Odstranění reklamních poutačů tak nejspíše zaplatí daňoví poplatníci. A to i přesto, že jejich majitelé podle ministra dopravy Dana Ťoka (ANO) masivně nedodrželi zákon. Od prvního září totiž měly všechny reklamní plochy z nejbližšího okolí dálnic a silnic první třídy definitivně zmizet.
„My budeme muset ty billboardy za naše náklady odstranit a bohužel musím říct, že dočasně to daňové poplatníky bude stát docela hodně peněz,“ řekl ministr Ťok televizi Prima. I když zatím přesná částka není jasná, řádově jde o desítky milionů korun. Ty poté bude stát na majitelích reklamních poutačů vymáhat až zpětně.
„Není myslitelné, aby ředitelství silnic a dálnic vyčlenilo své vlastní prostředky výhradně jenom na likvidaci té reklamy, protože tím bychom do značné míry omezili, nebo dokonce i ohrozili péči o dálnici… Takže připravujeme výběrové řízení na firmu, která výraznou část zakrývání a odstraňování nepovolené reklamy zajistí,“ vysvětlil mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl.
Majitelé a provozovatelé venkovní reklamy se ale brání. Z celkem 3000 reklamních poutačů, kterých se zákonem daný zákaz týká, prý na zhruba 1200 mají platná povolení. „Billboardy, na kterých v tuto chvíli je státní vlajka, tak to jsou ty, které mají povolení přesahující termín prvního září letošního roku,“ uvedl mluvčí Svazu provozovatelů venkovní reklamy Lukáš Váňa.
Majitelé billboardy tak zatím rozhodně odstraňovat nehodlají, a když nebude jiná možnost, chtějí celou věc řešit soudně.