Německý Ústavní soud má přezkoumat pozadí a možné vazby na nacistický režim tamních soudců, kteří v Německu vykonávali právo po skončení nacistického režimu Adolfa Hitlera, který zemi vládl v letech 1933–1945. Informoval o tom podle agentury DPA prezident Ústavního soudu Andreas Vosskuhle.
Vosskuhle, který promluvil v sídle soudu v západoněmeckém městě Karlsruhe, uvedl, že k rozhodnutí dospělo šestnáct soudců ze dvou senátů, které tvoří nejvyšší instanci německé soudní moci. Spojení s nacisty bylo podle něj zjištěno u dvou až tří soudců a nyní je potřeba ho prozkoumat v rámci strukturovaného procesu.
Bývalý ústavní soudce měl za nacistů posílat na smrt
V centru vyšetřování je zejména již zesnulý Willi Geiger (1909–1994), který v Ústavním soudu zasedal mezi lety 1951 až 1977. Geiger je spojován s řadou rozsudků smrti, které měl vynést v době, kdy za nacistů předsedal Zvláštnímu soudu.
Vlastní šetření, které skončilo v roce 2016, vedlo také německé ministerstvo spravedlnosti. Úřad tehdy zjistil, že více než polovina vyšších úředníků byla svého času členem Hitlerovy Národně socialistické německé dělnické strany (NSDAP).
Obdobná vyšetřování probíhají u německého federálního státního zastupitelství i u federálních soudů.
Norimberské procesy s říšskými soudci a právníky
Dva roky po skončení druhé světové války probíhaly v roce 1947 v Německu takzvané soudní procesy se soudci třetí říše. Byly třetím z dvanácti soudních řízení vedených USA, Sovětským svazem, Francií a Velkou Británií před americkými vojenskými tribunály v německém Norimberku proti hlavním představitelům nacistického Německa a jejich válečným zločinům.
Obžalovanými v tomto případě bylo šestnáct německých soudců a právníků, ať už představitelů říšského ministerstva spravedlnosti, žalobců a soudců Zvláštních soudů nebo Lidových soudů nacistického Německa. Dvanáct ze šestnácti obžalovaných bylo tehdy odsouzeno k trestům od pěti let po doživotí. Odsouzení byli podle tehdejšího soudu mimo jiné zodpovědní za provádění a podpory nacistického programu „rasové čistoty“ prostřednictvím eugenických a rasových zákonů.
Poválečné procesy se soudci Třetí říše se staly také inspirací pro oscarový snímek Norimberský proces z roku 1961.