Jak staré mám plíce? Fungují mi dobře? Tak přesně na tyto otázky odpoví lidem ve vybraných lékárnách farmaceuti. Onemocnění plic jsou přitom na celém světě druhou nejčastější příčinou úmrtí, v České republice mají ročně na svědomí přibližně desetinu všech úmrtí. Včasný záchyt a léčba můžou tato hrozivá čísla zlepšit.
Lidé příznaky plicního onemocnění často ignorují a nechají nemoc napáchat škody, které již nelze vrátit. Jenom u chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) o svém onemocnění neví téměř půl milionu Čechů. Další statisíce pak netuší, že mají astma. Přestože se jim špatně dýchá, k lékaři nejdou. Podceňování nemoci se často ukazuje jako fatální. Jenom na CHOPN v ČR přitom ročně zemře přes 3 500 lidí, což je o 70 % více než v posledních 10 letech.
Lékárníci se tak rozhodli nabídnout službu, při které zákazníci mohou zjistit, jak jsou na tom právě jejich plíce. „Farmaceuti jsou v řadě případů prvním kontaktem člověka se zdravotním systémem a jejich role při záchytu takových chorob je důležitá. Ve Španělsku spustili podobné měření a lékárníci objevili CHOPN u 20 % těch, co se přišli změřit,“ uvedl zástupce přednosty pro vědu a výzkum Fakultní nemocnice v Hradci Králové Vladimír Koblížek.
Kromě CHOPN může měření odhalit i astma
Podle Koblížka platí, že pokud budou výsledky spirometrie dobré, pak je člověk zdravý. „Pokud dobré nebudou, pak buď trpí jistou formu obstrukce a měl by jít na další vyšetření k plicnímu lékaři nebo jej mohla přechodně oslabit nemoc, či špatně dýchal do přístroje. Pro včasnou detekci plicní choroby mohou být tyto programy velmi užitečné,“ upřesnil Koblížek. Navíc se musí počítat i s tím, že lidem nad 30 let funkce plic klesají.
Měření ale kromě CHOPN může odhalit i neléčené alergiky, kteří své občasné dýchací potíže připisují nachlazení a neléčí se. Odhadem jde o 10 % české populace. Akce začala totiž právě v době, kdy alergiky trápí břízy a lísky. „Pokud je dokážeme podchytit, zabráníme prohloubení alergie například do astmatu a s pomocí léků je zbavíme příznaků alergie,“ vysvětlila alergoložka Marie Špičáková.
Při měření cévního věku měla pouze čtvrtina lidí zdravé cévy
Měření bude trvat přibližně 10 minut. Lékárníci se zájemcem vyplní krátký dotazník, kde se ho zeptají například na nedávné nachlazení nebo osobně pociťovanou dušnost, do měřicího přístroje zadají tělesné rozměry, pohlaví a věk. „Pokud zjistíme problém, doporučíme návštěvu praktického lékaře. Každý od nás dostane přehledný dokument s výsledky měření,“ popsala Dana Benešová z pražské Alphega lékárny U Krále Jiřího.
Měření plicního věku navazuje na takzvané Poradny pro cévní věk, kde lékárníci za rok zhodnotili kardiovaskulární zdraví u více než 17 tisíc zájemců. Výsledky ale rozhodně nebyly lichotivé. Lékárníci totiž zjistili, že pouze čtvrtina změřených měla zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárly cévy rychleji než oni sami. Téměř polovině změřených museli lékárníci doporučit režimová opatření. Dalších 29 % lidí mělo cévní věk výrazně vyšší. Těm lékárníci kromě poradenství o změně životního stylu doporučili okamžitou návštěvu lékaře pro další ověření jejich zdravotního stavu. Cévní věk lékárnici měří i nadále.