Vozidlo pro odpalování raket Kaťuša Zdroj: Foto: Iraq Security Media Cell
Patnáct raket Kaťuša zasáhlo v noci americkou základnu Taji 15 km severně od Bagdádu. Byli zabiti dva američtí vojáci a jeden britský. Dalších nejméně dvanáct vojáků, sloužících na zdejší koaliční protiteroristické základně v Iráku, bylo zraněno.
Plukovník Myles Caggins, který je mluvčím amerických sil v Iráku útok potvrdil s tím, že irácké bezpečnostní síly našly pár kilometrů od základny vozidlo sloužící k odpalování raket. Jiné zprávy mluví o třiceti raketách, z nichž mělo osmnáct zasáhnout americkou základnu.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo a britský ministr zahraničí Dominic Raab se shodli, že učiní kroky k tomu, aby našli osoby odpovědné za útok. Jestliže zatím nebyl nikdo z útoku obviněn, tak Američané obvykle přisuzují tyto útoky různým proiránským frakcím. Po útoku na americké základny v Kirkuku na konci loňského roku Američané odplatou zasáhli pět základen v Iráku a Sýrii, které používala proiránská ozbrojená frakce Kataib Hizballáh podporovaná šiítskými milicemi.
Americké základny jsou častým cílem útoků militantních islámských sil a tento útok byl od loňského října v pořadí již dvaadvacátý.
Několik hodin po tomto útoku se objevily zprávy, že Američané provedli letecký útok na základnu militantní skupiny iráckých vzbouřenců, a to u hranice se Sýrií. Se zprávou přišla Syrská observatoř pro lidská práva, která mluví o deseti leteckých úderech ve východosyrském regionu Boukamal. Američané tvrdí, že tento útok nesouvisí s útokem na základnu Taji. O útoku rovněž měla informovat syrská státní média, která uvedla, že nedošlo k žádným materiálním škodám.
Tenze mezi USA a Íránem se zvětšily potom, co Američané letos 3. ledna provedli atentát na nejmocnějšího íránského vojenského důstojníka, generála Kásíma Sulejmániho, a Abí Mahdího al-Muhandise, který byl vůdcem íránských milicí v Iráku a byl také velitelem Kataib Hizballáh.
Američtí vojáci v Iráku fungují jako součást válečné operace Bytostné odhodlání (Inherent Resolve), kterou proti Islámskému státu zahájil v roce 2014 prezident Barack Obama. Vojenská základna Taji, která se nachází severně od Bagdádu, je řadu let využívána jako výcviková základna. V Iráku je až 6000 amerických vojáků, kteří cvičí a radí iráckým silám v protiteroristických misích.