Osm raket Kaťuša dopadlo v neděli večer na leteckou základnu Balad v severním Iráku. Při útoku byly zraněny čtyři osoby.
Základna se nachází asi 80 km severně od hlavního města Bagdádu a jsou zde také umístěni američtí vojáci. Ještě nejsou známé přesné okolnosti. Zatím se píše, že zranění měli být iráčtí vojáci a raketovým útokem byla zasažena plocha letiště a restaurace. Ze strany Američanů nejsou hlášeny žádní zranění. Iráčané rovněž neuvádí, kdo za útokem stojí.
Většina amerických vojáků ze základny již dříve odešla a nyní jsou zde pouze američtí odborníci, školitelé a poradci, kteří pracují na údržbě a opravě letadel F-16.
Na útok ostře reagoval na Twitteru americký ministr zahraničí Mike Pompeo: „Jsem pobouřen zprávami o dalším raketovém útoku na iráckou leteckou základnu. Modlím se za rychlé uzdravení zraněných a vyzývám iráckou vládu, aby nesla odpovědnost za tyto útoky. Pokračující narušování irácké suverenity ze strany skupin, které nejsou loajální irácké vládě, musí přestat.“
Situace v Íránu po sestřelení ukrajinského letadla není vůbec klidná a konají se protivládní demonstrace. Při sestřelení letadla přišlo ve středu o život všech 176 lidí na palubě a nejvíce z cestujících bylo Íránců. Demonstranti požadují, odstoupení těch, kteří jsou zodpovědní za sestřelení letadla. Hněv lidu ale přerostl v celkové politické napětí, neboť demonstrující provolávali i hesla „Smrt diktátorovi,“ a mají tím na mysli duchovního vůdce ajatolláha Chameneího. Íránský prezident se již za chybu při sestřelení letadla omluvil.
K vyvolání opětovného napětí v regionu, tentokrát v Izraeli, napomohlo páteční vysílání americké televize NBC, která uvedla, že Mosad spolupracoval s USA při zavraždění íránského generála Sulejmáního. Informátoři na letišti v Damašku podali informaci, že generál nastoupil do letadla směřujícího do Bagdádu. TV NBC se odvolává na své informátory, kteří byli do celé operace zapojení. Podle deníku The New York Times před zavražděním Sulejmáního hovořil premiér Benjamin Netanyahu s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem.
Irácké úřady v současné době zadržují čtyři osoby podezřelé z pomoci USA: dva zaměstnance letiště v Bagdádu a dva zaměstnance letecké společnosti Cham Wings, kteří jsou považováni za součást širší sítě, která poskytla Američanům informace o Sulejmáním.