Téměř 700 lidí zadržely americké úřady během rozsáhlé razie zaměřené na imigranty bez dokladů ve státě Mississippi. Úřady se soustředily na pracovníky v sedmi továrnách na zpracování drůbeže. Šéf Úřadu pro imigraci a cla (ICE) uvedl, že se jedná o nejvyšší počet zadržených za poslední dekádu, informovala agentura AP.
Koordinovaných zásahů se zúčastnilo na 600 agentů ICE. V hledáčku měli sedm podniků na zpracovávání kuřecího masa ve městech Bay Springs, Canton, Carthage Morton, Pelahatchie a Sebastopol. Během razie kontrolovali, jestli lidé, kteří v továrnách pracují, mají povolení pobývat a pracovat v USA. Výsledkem bylo 680 zadržených osob. Podle ředitele ICE šlo možná o nejrozsáhlejší zátah na pracovištích v rámci jednoho státu v historii USA.
Zadržení byli převezeni k výslechu na základnu mississippské Národní gardy. Některé pravděpodobně čeká deportace, jiní by podle prohlášení ICE mohli být po přezkoumání jejich případné kriminální a migrační historie dočasně propuštěni.
Národnost zadržených ICE nezveřejnil, nicméně se dá předpokládat, že značnou část tvoří Mexičané. Mexická vláda už také podle informací stanice BBC měla do Mississippi vyslat konzulární zaměstnance, kteří by měli pomoci případným zadrženým Mexičanům.
Kalifornie jako první v USA nabídne výhody zdravotního pojištění nelegálním imigrantům. Šílené, reagoval Trump
Kalifornie jako první stát v USA nabídne benefity zdravotního pojištění, které mají rezidentní daňoví poplatníci, také mladým lidem žijícím v zemi ilegálně. Demokratický guvernér státu Gavin Newsom podepsal tento týden zákon, který nízkopříjmovým mladým lidem do pětadvaceti let zpřístupní státní Medicaid program bez ohledu na jejich imigrační statut, informoval server Daily Mail.
Rozsáhlé zátahy namířené proti migrantům, kteří v USA pobývají nelegálně, oznámil prezident Donald Trump už v červnu. Cílem podobných akcí má být nejen vyhostit lidi, kteří nemají ve Spojených státech povolení k pobytu či práci, ale také odradit další migranty, především z latinskoamerických zemí, aby se do USA vůbec vydávali.
Trumpův záměr tvrdě kritizují jak opoziční demokraté, tak různé lidskoprávní skupiny. Středeční zásah odsoudil například Bill Chandler, ředitel Aliance za práva imigrantů v Mississippi. Razie podle AP označil za „strašné“ a popsal je jako „další úsilí vyhnat Latinoameričany z Mississippi“. Trumpa pak kvůli předchozím prohlášením o migrantech obvinil z podpory rasismu.