Předseda ODS Petr Fiala tento týden přišel s úvahou, že by se měl změnit systém volby prezidenta republiky. Svůj záměr Fiala odůvodňuje konstatováním, že díky přímé volbě nabyl prezident Zeman přesvědčení, že má od občanů „jakýsi silný mandát k čemukoli“. Vypadá to ovšem, že návrh ODS zůstane nevyslyšen, jelikož všechny ostatní parlamentní strany jsou proti zrušení přímé volby.
„Přímá volba prezidenta vedla pouze k tomu, že prezident má pocit, že porušování Ústavy je dovoleno, neboť získal přes polovinu hlasů voličů, a tedy má jakýsi silný mandát k čemukoli. To ale není pravda: Pravomoci prezidenta zůstaly stejné a stejně tak i jeho povinnosti včetně respektu k Ústavě a její tradici,“ napsal tento týden Petr Fiala v článku, který mimo jiné pojednává o „právním úklidu“. Fiala kritizuje hlavně způsob, jakým prezident interpretuje Ústavu, zrušením přímé volby prezidenta chce docílit toho, aby se svévole „nebezpečného protiparlamentního džina vrátila zpět do lahve“.
„Vyjádření Fialy jsem nepochopil“
„Já jsem toto vyjádření pana předsedy Fialy naprosto nepochopil, to je jako kdyby vám nefungovala Sněmovna a vy byste začali řešit, jestli byste volby do Sněmovny, tak jak je známe, změnili nebo zrušili,“ odmítá iniciativu Fialy předseda Pirátů Ivan Bartoš. Ten zopakoval, že pravomoci se prezidentovi nijak nezvýšily: „Jen psychologicky už tak není závislý na tom, co si o něm myslí poslanci nebo senátoři,“ uvedl Bartoš.
Spíše než nad změnou volby prezidenta by se Bartoš zamyslel nad tím, zdali by nebylo vhodné posílit pravomoci jedné ze dvou komor parlamentu v souvislosti s ústavní žalobou na prezidenta. „Teď je třeba řešit to v rámci obou komor,“ připomněl Bartoš stávající stav. „Řešit to, že prezident si v nějaké chvíli dělá co chce a má konflikty s Ústavou, tak to se rozhodně nevyřeší tak, že změníte způsob volby,“ dodal pro redakci TV Prima.
Přes konflikt se Zemanem by sociální demokracie nic neměnila
Také sociální demokraté nepochybují o tom, že podpoření ústavního zákona na změnu volby hlavy státu bylo správné rozhodnutí. „Sociální demokracie podpořila v roce 2011 zavedení přímé volby prezidenta a když se na to podíváme po osmi letech, tak si stále trváme na tom, že to rozhodnutí bylo dobré. Myslíme si, že občané by měli mít právo vybrat si prezidenta napřímo a ne prostřednictvím volených zástupců – poslanců a senátorů,“ uvedl pro redakci TV Prima Jan Chvojka (ČSSD).
Podle předsedy Klubu sociální demokracie bychom neměli zapomenout na to, jak nedůstojná byla poslední parlamentní volba prezidenta. „V minulosti jsme viděli, že leckdy ta volba prezidenta nebyla úplně důstojná. Tudíž máme za to, že měnit tento zažitý zvyk, že si občané mohou volit prezidenta napřímo, by nebylo úplně dobré.“ Na otázku redakce, zda by návrh ODS sociální demokracie podpořila, Chvojka dodal, že „určitě ne“.
Na vyhodnocení přímé volby je moc brzo
Podobně jako Chvojka, ani předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) nevzpomíná na volbu prezidenta prostřednictvím obou komor v dobrém. „Nenáviděl jsem ty debaty, výhružky, intriky, bylo tam posílání nábojnic, byly tam snahy o podplácení. Když pak přišla přímá volba, tak si myslím, že to bylo poměrně důstojné, zvládlo se to i mediálně,“ zhodnotil změnu prezidentské volby.
Pro Vondráčka je rozhodující i to, že volby mají vysokou účast a lidi tím pádem zajímají. „Myslím si, že není na místě to měnit.“ Poslanec také zdůraznil, že na hodnocení přímé volby je moc brzo. „Ty změny si sedají třeba i dvacet let a zkrátka každý prezident má svůj přístup k funkci, svoje metody a svůj způsob vyjadřování. Nevidím tam důvod, proč bychom to měli dělat a určitě to nepodpořím,“ uzavřel Vondráček.
Ústavní změnu zákona, ke které je potřeba tři pětiny hlasů poslanců a tři pětiny hlasů sentátorů, by odmítly i všechny ostatní parlamentní strany, tj. KDU-ČSL, KSČM, SPD, STAN a TOP 09. „Kvůli nepřijatelnému chování Miloše Zemana by se neměl měnit základní zákon země - Ústava ČR,“ napsal například na Twitter předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.
Novelu ústavního zákona na změnu volby prezidenta republiky prosadila před osmi lety vládní koalice ODS, VV a TOP 09 společně se sociální demokracií. Pro zákon hlasovalo 159 poslanců, proti zákonu hlasovali tři poslanci ODS (Aleš Rádl, Jan Bauer a Jaroslav Plachý). Karel Schwarzenberg a všech 26 komunistických poslanců se tehdy zdrželi hlasování. Zákon nabyl účinnosti 1. října 2012.