Vesmírný odpad v Keni
Masivní kovový prstenec o průměru přes dva metry a váze půl tuny dopadl na keňskou vesnici Mukuku. Naštěstí nebyli hlášeni žádní zranění, informovalo zpravodajství CBS News.
V pondělí 30. prosince ve tři hodiny odpoledne narušil klid keňské vesnice Mukuku drtivý náraz. Podle Keňské vesmírné agentury (KSA) dopadl na místní pole kovový prstenec o průměru 2,4 metru a váze téměř 500 kilogramů. Přestože nebyl nikdo zraněn, událost vyvolává obavy z rostoucího nebezpečí, které představuje vesmírný odpad pro člověka, uvedlo zpravodajství CBS News.
ČTĚTE TAKÉ: Šest ničivých ran za minutu. Ukrajinci si pochvalují českou Ditu, novou zbraň vyzkoušeli v boji
KSA ve spolupráci s místními úřady oblast rychle zajistila a trosku převezla k dalšímu zkoumání. Podle prvotních závěrů šlo o separační prstenec z raketového nosiče – komponentu, která během letu odpadne, jakmile splní svůj účel při vypouštění satelitů nebo jiného nákladu do vesmíru.
„Tento objekt nepředstavuje žádné bezprostřední riziko pro veřejnost,“ uvedla KSA ve svém prohlášení a poděkovala obyvatelům za rychlou reakci při nahlášení incidentu. Agentura nyní zkoumá původ prstence a slíbila, že o výsledcích bude veřejnost informovat.
Kesslerův syndrom?
Tento incident není jen lokální událostí, ale součástí širšího problému. S narůstajícím počtem raketových startů a satelitů dochází k exponenciálnímu růstu množství vesmírného odpadu. Vědci varují, že situace by mohla vést k tzv. Kesslerovu syndromu – scénáři, který popsal vědec NASA Donald J. Kessler už v roce 1978. Podle této teorie by hustota objektů na nízké oběžné dráze Země (LEO) mohla dosáhnout kritické úrovně, což by vyvolalo řetězovou reakci kolizí. Takový stav by mohl dalším generacím zcela znemožnit využívání oběžné dráhy, zdůraznil web NDTV.
„Počet objektů, které jsme vyslali do vesmíru za poslední čtyři roky, výrazně vzrostl. Směřujeme k situaci, které jsme se vždy obávali,“ varoval Dr. Vishnu Reddy, expert na planetární vědy z Arizonské univerzity.
Nízká oběžná dráha Země, kde se nachází většina satelitů, se nyní stává jedním z největších „smetišť“ světa. Podle NASA je na této oběžné dráze přibližně šest tisíc tun materiálu, přičemž množství odpadu neustále roste se vstupem soukromých společností do vesmírného průmyslu.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Objev bizarní ryby vyrazil vědcům dech. Vypadá jako oteklý nos, to jsme ještě neviděli, tvrdí