Parkinsonovu nemoc nejde vyléčit, jde ale zmírnit její projevy. Nejmodernější metodu hluboké mozkové stimulace využívají čeští lékaři na Neurochirurgické klinice Fakultní nemocnice Olomouc. Jsou druzí na světě a jediní v Evropě, kdo k ní má prostředky.
Parkinsonova choroba je onemocnění centrální nervové soustavy, které pacientům postupně znemožňuje ovládat nebo kontrolovat pohyb. Typickým příznakem je například třes rukou. Nemoc časem postupuje.
Choroba se nedá léčit ani zpomalit, lze pouze ztlumit její příznaky. Terapie Parkinsonovy choroby se zaměřuje zejména na zmírnění jejích symptomů. Jednou z metod je tzv. hluboká mozková stimulace, která dokáže podle lékařů „na několik let vrátit pacientům a jejich rodinám ztracenou kvalitu života a psychickou pohodu“.
Při provádění hluboké mozkové stimulace lékaři zavedou elektrody do mozku, což je jeden z nejnáročnějších chirurgických úkonů. Fakultní nemocnice v Olomouci k tomu využívá nejmodernější technologii k přesnému zmapování situace a správnému zavedení elektrod.
„První centrum, které tuto technologii využívá, se nachází v USA, my jsme druzí na světě. Pro pacienty to znamená, že nemají nic namontováno na hlavě a také samotná operace je zhruba o třetinu kratší než stejný výkon při použití starších technologií,“ říká docent Krahulík.
Způsob hluboké mozkové stimulace se používá asi třicet let. Novou technologii mají ale jenom v USA a ČR. Lékaři při zákroku používají snímky z tzv. „O-ramena“ - perioperativního rentgenu umožňujícího snímkování v rozsahu 360 stupňů a následné 3D zobrazení přímo při operaci. K zavedení elektrod do mozku využívají systém NexFrame.
Díky modernímu vybavení slouží olomoucká nemocnice v oblasti hluboké mozkové stimulace jako tréninkové centrum pro celou Evropu, Blízký východ a Asii. Nejmodernější metodu začali využívat poprvé na světě lékaři v USA, poté v ČR.
Nová metoda pomáhá lokalizovat místa v mozku tak, aby byli lékaři co nejpřesnější. A to jak před, tak i v průběhu operace. V samotném průběhu chirurga doslova navádí. Celý proces to zrychluje a pro pacienty je zákrok komfortnější než dřív.
Zavedení elektrod je provedeno pod lokální anestezií, což znamená, že je pacient při vědomí a má pouze utlumené mozkové tkáně. V průběhu zákroku tak doktoři u pacientů kontrolují jejich kognitivní a motorické funkce. Musí třeba vyjmenovat všech 12 měsíců nebo hýbat rukou podle pokynů lékaře.
„Díky působení hloubkové mozkové stimulace se na několik let většinou významně utlumí její nepříjemné příznaky a pacienti se znovu dokáží zapojit do plnohodnotného života. Jsou schopni se o sebe sami postarat, nejsou odkázáni na své okolí, mnozí se vrátí zpět do práce, mohou se věnovat svým koníčkům a žít prakticky běžný život,“ stojí v tiskové zprávě nemocnice v Olomouci.