Opatření v České republice v souvislosti s Itálií: Vláda chce zamezit lavinovému šíření nákazy

Ti, kteří se vrátili z lyžování z Itálie, mají nařízenou domácí karanténu

Koronavirus_Itálie

Italská vláda se uchýlila k zásadnímu kroku. Kvůli šíření nákazy koronavirem zavedla dekretem karanténu pro celou zemi. K podobným opatřením se uchylují i u nás. Od dnešních 18 hodin stát zakázal akce nad 100 účastníků a lidé, kteří se vrátí z Itálie, mají nařízenou dvoutýdenní karanténu.

Česko má 41 lidí nakažených novým typem koronaviru. Přes noc přibyly další dva případy a oba mají vazbu na severní Itálii. Dnes se potvrdila nákaza u cizince, který je na infekčním oddělení nemocnice v Prostějově, pracovně pobýval Anglii a Německu.

Zdálo se, že čeští občané, kteří si užívali dovolenou v Itálii, se jen tak zpátky do Česka nevrátí. Italská vláda totiž v noci na neděli uzavřela celý region Lombardie a také 14 provincií v regionech Emilia-Romagna, Veneto (Benátsko) a Piemont, uvedlo Ministerstvo zahraničních věcí na svém webu. Ministr zahraničí Tomáš Petříček a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch ale na svém Twitteru uvedli, že se občané vrátit mohou.

  • Lidé, kteří se z Itálie vrátí ale musí zůstat v dvoutýdenní domácí karanténě. Za porušení jim hrozí třímilionová pokuta.

Opatření v souvislosti s Itálii

  • Koncem února MZV doporučilo Čechům, aby se vyhnuli regionům v severní Itálii, kde se objevila nákaza. Zpočátku se nedoporučovaly jen cesty do regionů Lombardie a Veneto. Premiér Andrej Babiš 6. března vyzval Čechy, aby nejezdili nikam do Itálie.
  • Lidé, kteří se z Itálie budou vracet, mají zůstat dva týdny v izolaci. Opatření bylo zmírněno pro řidiče kamionů, zdravotní služby a piloty. V sobotu Ministerstvo zdravotnictví nařídilo dvoutýdenní karanténu po návratu z Itálie i cizincům, kteří v ČR trvale či přechodně žijí.
  • Od 25. února pražské letiště vyhradilo speciální brány pro přílety z Itálie, platí v nich zvýšená hygienická opatření a cílený screening pasažérů.

Itálie

Z Itálie se stala ochranná zóna a podle premiéra Giuseppeho Conteho jsou mimořádná opatření nutná. Podle agentury Reuters je v Itálii celkem 9172 nakažených osob koronavirem. Italské úřady hlásí 463 obětí. Proto premiér Giuseppe Conte oznámil opatření, která platí od úterního rána. Lidé podle něj mají omezit pohyb na veřejnosti s výjimkou cesty do práce a krizových situací. Ruší se také veškerá veřejná shromáždění. Do 3. dubna zůstanou zavřené italské školy. Vyzývá také veřejnost k odpovědnému chování a zdůrazňuje, aby lidé v případě možnosti zůstali doma.

Důležité kontakty pro české občany, kteří jsou v Itálii

  • Generální konzulát ČR v Miláně: +39 375 63 78 179, +39 02 365 09 536
  • Velvyslanectví ČR v Římě: +39 335 310 450
  • Nouzové linky v Itálii: Lombardie 800 894 545, Benátsko 800 462 340

České velvyslanectví v Římě zůstává dále v provozu.

iPrima, ČTK

Tagy: