Vědci z University of Alaska odmítají závěry amerických úřadů z roku 2008, podle kterých se třetí budova Světového obchodního centra (známá jako WTC 7) zřítila údajně kvůli „nekontrolovaným požárům“. Na základě závěrů čtyřleté studie, v rámci které bylo využilto čtyř extrémně komplexních počítačových modelů, zjistili, že „oheň nezpůsobil kolaps“. O studii informovaly například servery Daily Express nebo Daily Star.
Vědci Dr. Leroy Hulsey, Dr. Č'-li Čchüan a profesor Feng Siao ve své zprávě uvádějí: „Hlavním závěrem naší studie je, že oheň nezpůsobil kolaps WTC 7 dne 11. září, na rozdíl od závěru NIST (Národní institut pro standardy a technologie USA) a soukromých inženýrských firem, které kolaps studovaly.
Nikdy před ani po požár nezpůsobil pád mrakodrapu
„Sekundárním závěrem naší studie je, že kolaps WTC 7 byl globálním selháním zahrnujícím simultánní selhání téměř každého sloupu budovy.“
Odpůrci oficiální teorie, jako například Robert Korol, profesor stavebního inženýrství a člen uskupení Architekti a inženýři za pravdu 9/11, jsou přesvědčeni, že zejména pád budovy WTC 7 byl způsoben řízenou demolicí. Zvláště kvůli povaze pádu, rychlosti blízké volnému pádu, pádu do svého půdorysu a jinak nevysvětlitelné příčině pádu. V budově měla krom jiného dvě patra okupovat jedna z amerických tajných služeb a rovněž byla sídlem bezpečnostního štábu.
„Zkrátka jsem nemohl pochopit, jak se ty budovy zřítily. Nedávalo to smysl,“ uvedl Korol. „Vskutku nikdy před ani po 11. září požáry nezpůsobily totální kolaps výškové budovy s ocelovou konstrukcí – ani žádná jiná přírodní událost s výjimkou zemětřesení v Mexiko City v roce 1985, které strhlo jednadvacetipatrovou kancelářskou budovu.“
Řízená demolice?
„Na druhé straně, jediný fenomén schopný úplného zřícení takové stavby je procedura známá jako řízená demolice, při které jsou k záměrnému zničení struktury stavby použity výbušniny nebo jiná zařízení.“
Profesor také tvrdí, že ohně nebyly dostatečně silné, aby spálily ocelové konstrukce: „Požáry byly v horních patrech, kde byla malá šance, že se žár rozšíří a způsobí, že se ocelové sloupy nebo podlahové nosníky dostatečně oslabí a dojde ke kolapsu dvojčat.“ Podle něj byly rovněž ošetřeny ohnivzdornými materiály, které by je izolovaly.
Vyšetřováním pověřený NIST v roce 2008 v oficiální zprávě došel k závěru, že výsledkem kolapsu jsou požáry. Hlavní vyšetřovatel Shyam Sunder tehdy uvedl: „WTC 7 se zhroutila kvůli požárům posilovaným kancelářským nábytkem. Nezřítila se v důsledku výbušnin nebo ohňů z nafty.“
„Je to poprvé, co víme, kdy se více než patnáctipodlažní budova zřítila především kvůli požárům,“ dodal také Sunder. „Zjistili jsme, že nekontrolované požáry v budově, podobně jako požáry v ostatních mrakodrapech, způsobily mimořádnou událost, kolaps WTC7.“
Kompletní zpráva University of Alaska bude dostupná mezi 16.–30. zářím.
Oficiální verze 11. září 2001
11. září 2001 zemřelo dílem teroristických útoků spáchaných proti USA 2996 nevinných lidí. Podle oficiální verze měla být zosnovatelem akce hlava islámské teroristické organizace Al-Káida Usáma bin Ládin z prominentní saúdskoarabské rodiny.
V 8:45 ráno 11. září narazil unesený Boeing 767 do severní věže Světového obchodního centra (WTO) v New Yorku. Letadlo se zhruba 20 tisíci galony leteckého paliva narazilo do mrakodrapu blízko 80. patra 110patrové železobetonové konstrukce. Asi o 18 minut později zasáhl druhý unesený Boeing 767 jižní budovu WTO poblíž 60. patra.
Ani ne dvě hodiny po zásahu severní věže, v 9:59 ráno, se jižní věž kompletně zhroutila k zemi – prakticky do svého půdorysu, přičemž pád netrval ani deset vteřin. O 29 minut později se k zemi zřítila i severní věž – pouze 102 minut poté, co byla zasažena.
Už méně se delší dobu hovořilo o nejtajemnějším ze všech pádů. O 47podlažní budově WTC7 situované asi 110 metrů od věží WTC, která se do svého půdorysu zřítila asi sedm hodin po pádu „Dvojčat“.
V důsledku toho, že afghánské nabožensko-politické uskupení Tálibán odmítlo v zemi se skrývajícího Usámu bin Ládina vydat, intervenovaly USA vojensky do Afghánistánu.