Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) v nedělní Partii uvedla, že bude požadovat šestiměsíční odložení splátek hypoték i úvěrů. Debata s bankovním i nebankovním sektorem už má být dle jejích slov v běhu. Ministr průmyslu a obchodu a šéf dopravy pak vysvětlil, jak bude probíhat další rozdělování peněz v rámci programu COVID na podporu podnikatelů.
Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) hodlá ve středu na vládě navrhnout moratorium na splácení hypoték a spotřebitelských i podnikatelských úvěrů. „Chci, aby to moratorium znamenalo, že půl roku nebudou ani podnikatelé, ani občané splácet,“ uvedla v nedělní Partii.
Mělo by jít o plošné opatření, které resort konzultuje i s Českou národní bankou (ČNB). „Musíme mít od nich čísla, jaký to bude mít dopad, jak je to s úroky. A já budu ještě čekat – v úterý je videokonference takzvané Evropské bankovní autority, které se účastní ČNB a kde se bude tato autorita vyjadřovat a doporučovat, jaké budou parametry,“ upřesnila ministryně.
Bankovní i nebankovní sektor by podle momentálních informací z ČNB toto opatření měl unést. A důležitým faktorem bude i debata o úroku – podle Schillerové by měl mít nějakou symbolickou výši. „Ti lidé by to měli pocítit i z hlediska toho úroku, protože když jim to jen posuneme, tak získají to, že to zaplatí o šest měsíců později. Ale oni by měli i pocítit, že za tuto dobu bude ten úrok nějaký symbolický,“ vysvětlila a upřesnila, že debata s bankami už probíhá.
Ministr průmyslu a obchodu a také dopravy Karel Havlíček (ANO) uvedl, že banky se v poslední době chovají velice vstřícně, jsou velice komunikativní, konstruktivní a některé už k odkladům půjček přistupují. Plán ministerstva financí by tak všemu dal řád. „Pokud by to mělo trvat déle, tak bychom se bez toho neobešli. Je zcela zásadní, že se to dotkne spotřebitelů, domácností, živnostníků, firem – musí to být spravedlivé, musí to být plošné, musí to být systémové,“ vysvětlil.
Zrušení daně z nabytí nemovitosti
Ministryně financí Alena Schillerová navrhne vládě, aby byla zrušena čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti, kterou platí kupující. Podle ní je v současné době ideální příležitost tímto krokem rozhýbat realitní trh.
„Myslím, že je potřeba trochu pomoci lidem při pořizování bydlení. Ceny bytů by možná mohly trochu klesnout a trh by se mohl rozpohybovat. Vidíme, co se teď stalo v Praze. Byty na Airbnb jsou prázdné, pronájmy jsou nízké. Můžete namítnout, že je to na přechodnou dobu. Ale je otázka, jak dlouho budeme v izolaci stran hranic,“ uvedla Schillerová.
Jak to bude s náhradou škody?
Havlíček se v nedělní Partii vyjádřil i k současné situaci podnikatelů. „Ta situace některých skutečně není jednoduchá. To je třeba objektivně říct. Nejsme schopni stoprocentně všechno zasaturovat, ale to, co zde už padlo, samozřejmě není konec. Dnes jsme na začátku,“ upřesnil. Vše se podle něj musí postupně vyskládat a vládní podpora není rozhodně u konce. Momentálně bude potřeba zjistit, jakou úlevou pro malé a střední firmy bude i kurzarbeit. „Pokud uvidíme, že tam něco nefunguje, okamžitě přijdeme s jiným řešením,“ vysvětlil.
Na řadu přišlo ale i téma náhrady škody - vláda na začátku týdne přešla z režimu krizového zákona na zákon o ochraně veřejného zdraví, který už tuto možnost neposkytuje. Ministryně Schillerová navíc uvedla, že podnikům nebude vyplácet náhradu ušlého zisku, jelikož by vláda ohrozila vyplácení důchodů a chod státu. „Ta náhrada škody spočívá v tom, že skutečně vznikla nějaká škoda – to znamená v souvislosti s našimi opatřeními došlo ke škodě a příčinné souvislosti - ušlý zisk je skutečně něco, co v rámci těchto náhrad poskytováno být nemůže,“ uvedla.
Jako příklad uvedla situaci z povodní, kdy se musel zbourat dům, ale neposkytovala se náhrada za to, že v dané lokalitě nefungovaly obchody. „Představa, že bychom kompenzovali ušlý zisk firmám, který by se porovnával s dobou, kdy byly třeba na vrcholu ekonomického růstu, je prostě lichá. Na to by stát skutečně neměl a tam by hrozil ten státní bankrot,“ upozornila.
„Ušlý zisk už sám o sobě nedává smysl, protože bychom se bavili o ušlém zisku v době budoucí – dejme tomu po 12. březnu, kdy nikdo neví, co by nastalo – vy smyslu toho, jak by lidé chodili nakupovat. Ve finále v těch zemích, kde to neudělali, to dopadlo úplným fiaskem,“ uvedl zase ministr Havlíček s tím, že toto nezpůsobil stát. „Ta nastala celosvětově, spadly do ní všechny země a požadovat dneska ušlý zisk je maximálně nesolidární a je to neseriózní a ve finále by to vedlo k bankrotu této země,“ upozornil.
Další rozdělování programu COVID na podporu firem přeberou komerční banky
Podle Karla Havlíčka stát připravil několik nástrojů, jak jim pomoci ve chvíli, kdy jsou bez zisku. Jedním z nich byl i program Českomoravské záruční rozvojové banky (ČMZRB) COVID 1, kam putovalo 5 miliard. Jedná se o úvěr s nulou úrokovou sazbou a odkladem splátek na jeden rok.
„V pondělí vyhlásí komerční banky program COVID 2, ČMZRB jim to zaručí a za stejných podmínek – tedy bez úroku a s ročním odkladem - se bude moci čerpat, a nyní ten celkový objem bude 20 miliard. A třetí důležitá věc – máme připravených dalších 10 miliard korun, které do toho pustím, čímž se vytvoří, opět přes komerční banky, další bezúročné úvěry ve výši 40 miliard korun,“ upřesnil s tím, že se bude jednat o malé a střední podniky i živnostníky.
Zatím se počítá s hraničním datem 30. června
Podle Schillerové o stáním bankrotu nemůže být řeč, jelikož česká ekonomika byla hodnocena jako jedna z nejlepších na světě. Momentálně je vše připraveno na to, že do konce druhého čtvrtletí bude česká ekonomika zastavena.
„Počítáme s tím, že ve třetím čtvrtletí začneme ekonomiku postupně oživovat. Patrně to nebude z 0 na 100, bude to postupně. Takto počítáme odhad propadu ekonomiky, takto počítáme se ztrátami a takto jsme vypočítali státní rozpočet,“ upřesnila s tím, že pokud by všechna opatření měla trvat déle, bude muset požádat o další novelu státního rozpočtu.
„Opravdu dnes můžeme využít toho, že jsme se dostali do velice dobré ekonomické kondice před tou krizí, která je. S ohledem na zadluženost jsme se dostali na 30 %, což je nevídané a s ohledem na ostatní země v Evropě i ve světě jsme na tom z těch průmyslových zemí možná nejlépe,“ uzavřel Havlíček s tím, že máme možnost do ekonomiky „pumpovat peníze“.