Stejně jako před týdnem probíhala i dnešní Partie v prodlouženém režimu. Ve druhé části pořadu, kterou měli diváci možnost sledovat na našich webových stránkách a facebookvém účtu Zpravodajství, přišla řada na jejich dotazy. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) i šéf resortů dopravy a průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) jsou například pro snížení platů ústavních činitelů v rámci vyjádření solidarity. Došlo i na téma cestovních kancelář
Mnoho dotazů našich diváků směřovalo na to, jestli politici projeví solidaritu s občany, na které mají vládní nařízení ekonomický dopad. „Já se domnívám, že bychom měli ukázat určitou solidárnost. Ta solidárnost by měla být na ústavních činitelích, lidech, kteří jsou ve vládě, v Parlamentu a Senátu,“ uvedl Havlíček s tím, že by se to nemělo týkat podpůrného personálu. Schillerová s Havlíčkem souhlasí, upozornila však, že je to v kompetenci Poslanecké sněmovny. „Já bych uvítala, kdyby sami ústavní činitelé učinili tento vstřícný krok a já si myslím, že jako vláda bychom je k tomu mohli vyzvat,“ připustila Schillerová s tím, že pokud bude předkládat další novelu o státním rozpočtu, navrhne ministryně financí snížení platů jako součást.
Vláda chce podpořit dovolené v tuzemsku
Další dotazy se týkaly situace ohledně cestovních kanceláří. Zájezdy se kvůli pandemii koronaviru ruší a mnozí klienti chtějí své peníze zpět (více jsme se tématu věnovali v reportáži). Na to ale mnohé cestovní kanceláře odmítají přistoupit a klientům nabízejí vouchery či přesunutí termínu zájezdu. Podle Havlíčka neexistuje ideální řešení této nastalé situace, protože cestovní ruch na sebe váže statisíce pracovních míst, navíc se v něm vyskytuje kombinace různých systémů podnikání – od OSVČ přes malé podniky, velké firmy, až po nadnárodní společnosti.
Ministr podotknul, že jednání jsou citlivá, protože tohoto segmentu podnikání se pandemie zásadně dotkla, a to i s výhledem do budoucna. Není totiž jisté, kdy se s ohledem na situaci v celé Evropě cestování do zahraničí opět povolí. „My se budeme snažit maximálně zkoncentrovat podporu na český cestovní ruch, rozhýbat tady pohyb obyvatel do našich penzionů, destinací, památek, kulturních atrakcí a aktivit, protože ty také musíme podchytit,“ nastínil Havlíček další plány.
Schillerová s ministrem dopravy a průmyslu souhlasí. Také podle ní by se měl cestovní ruch soustředit v nejbližší budoucnosti primárně do tuzemska, což by pomohlo i nyní paralyzované české ekonomice. „Potřebujeme, aby odborníci - a ti to musí být, kteří to řeknou - už umožnili nějaké postupné otevírání ekonomiky,“ myslí si ministryně financí.
Hranice zůstanou uzavřeny pravděpodobně minimálně do léta
V souvislosti s cestováním došlo také na téma, jak dlouho zůstanou uzavřeny hranice. Podle Schillerové vláda nepracuje se scénářem dvou let, jak v jednom z rozhovorů nastínil šéf Ústředního krizového štábu Roman Prymula. Ministryně financí uvedla, že vláda bude Sněmovnu žádat o prodloužení nouzového stavu. „Že bychom otevřeli hranice do léta, to vidím jako velice nepravděpodobné. To bych si troufla v tuto chvíli říct, že prostě neuděláme. Ale další horizont v tuto chvíli nastavený není. Prostě budeme sledovat vývoj situace,“ uvedla Schillerová.
„Já bych byl nesmírně rád, kdybychom to postupně uvolňovali. Uvolňoval bych to v tom profesním a podnikatelském vztahu postupně. V tom čistém turistickém ruchu musíme být obezřetnější,“ navrhl Havlíček.
Do kadeřnictví po jednom
Oba ministři se také vyjádřili k uvolňování opatření, které nyní postihují menší podniky, jako jsou například kadeřnické salony. Podle Schillerové by k povolení provozu těchto podniků mohlo dojít po zavedení tzv. chytré karantény. Havlíček uvedl, že jeho resort už nyní chystá pravidla, při jejichž dodržování by bylo možné některé služby provozovat v omezeném režimu. Dovede si například představit, že kadeřnické salony by mohly fungovat, pokud by do nich zákazníci chodili po jednom.