Ilustrační foto Zdroj: Pixabay
Vědci zkoumali mozek tisíců Britů ve věku mezi 45 a 81 lety v kontextu jejich návyků pití alkoholu a kouření cigaret. Zjistili přitom, že ti, kteří si rádi každý den dají pintu piva (tedy necelý půllitr) nebo sklenici vína, vykazují více známek toho, že jejich řídící orgán stárne rychleji. Uvedl to server Daily Mail.
Vědci z lékařské fakulty University of Southern California byli poprvé schopni kvantifikovat jak moc pití alkoholu – stejně jako kouření – vede ke stárnutí mozku. Dr. Arthur Toga se svými kolegy hodnotil 17308 jedinců ve věku od 45 do 81 let, jejichž údaje byly zahrnuty do britské biobanky.
Starší mozek vykazoval horší známky
Špatné zdravotní návyky jako těžké kouření nebo přílišná konzumace alkoholu mění fungování lidského mozku. U 11 600 lidí, u kterých byly shromážděny informace o návycích v pití alkoholu, vědci zjistili, že ti, kteří pili alkohol po většinu dní, měli vyšší relativní věk mozku než ti, kteří pili méně často nebo vůbec. Relativní věk mozku vědci zjišťovali na základě měření MRI (magnetickou rezonancí).
Podle vědců za každý extra gram zkonzumovaného alkoholu denně byly mozky testovaných o 0,02 roku starší. A „starý“ mozek při jeho skenování vykazoval více známek zhoršení než mozky „průměrné“ lidí stejného věku.
Podobně negativní vliv na mozek má i kouření
Vědci přitom vycházeli z tzv. jednotek, přičemž v každé jednotce je osm gramů alkoholu. Malý panák vědci ohodnotili jednou jednotkou, necelý půllitr silnějšího piva nebo větší sklenici vína třemi jednotkami.
Podobný výsledek zjistili autoři u 11 651 lidí, o nichž měli informace o kouření. Ti, co kouřili po většinu dní nebo celou dobu, měli vyšší relativní věk mozku než ti, co kouřili méně často nebo vůbec. Každá vykouřená krabička denně po jeden rok byla spojena s o 0,03 nárůstem relativního věku mozku.
Lidé pijící s mírou třikrát týdně měli mozek jako abstinenti
Vědci uvedli, že změny v mozku byly mírné a že vliv na jeho „stáří“ mohou mít i další environmentální nebo genetické faktory, nicméně pro časopis Scientific Reports uvedli: „Zjistili jsme, že denní nebo téměř denní konzumace tabáku a alkoholu byla v obou případech významně spojena s vyšším RBA (relativní věk mozku).“
Zajímavým zjištěním byl také fakt, že lidé, kteří pili alkohol třikrát nebo čtyřikrát do týdne měli věk mozku nerozeznatelný od těch, co abstinovali, zatímco zaznamenaný relativní věk mozku denních pijáků byl měřitelně vyšší. „Může to poskytnout další důkaz, že pití s mírou je naprosto zdravé, zatímco každodenní pití přináší zdravotní rizika,“ uvedl Derek Hill, profesor medicíny na University College London.