Po celé republice se dnes v poledne rozezní sirény na uctění památky obětí střelby v ostravské nemocnici. Muž z Opavska tam 10. prosince zastřelil šest lidí, další tři zranil. Kriticky zraněná žena o dva dny později zemřela a stala se tak sedmou obětí.
Policie po několika hodinách pátrání muže našla. Ten se těsně před zatčením střelil do hlavy. Mimo jiné i postup policie okomentoval bezpečnostní poradce Andor Šándor: „Stát se to nemuselo, ale stalo,“ říká o události. Motiv střelce je zatím předmětem vyšetřování, podle Šándora za tím ale mohla být msta.
„Vypadá to, že si buď něco namluvil, nebo mu skutečně nebyla věnována péče,“ komentuje expert. Útočník si podle svého zaměstnavatele vzal do hlavy, že je vážně nemocný a nikdo mu nechce pomoci.
Podle Šándora neměl pachatel vůbec opustit budovu, považuje to za selhání bezpečnostní agentury Fakultní nemocnice Ostrava. Zkritizoval také některé postupy policistů. „Považuji za nepatřičné, že policie nechala lidi z té inkriminované budovy chodit tam a zpátky,“ vysvětluje s tím, že mohl být pachatel v té době ještě uvnitř a snažit se splynout s davem.
Dalším nešťastným krokem bylo podle něj zveřejnění nesprávně fotografie údajného pachatele, který se stal terčem veřejného lynče. „Představa, že by ho tam potkal nějaký radikální blázen za pět minut se zbraní, tak to ten člověk také mohl odnést,“ říká.
Šándor také kritizuje postavení některých lidí, kteří argumentují tím, že by střelce mohl zastavit jiný civilista se zbraní. „Opět se objevila řada James Bondů, kteří jsou infikování americkými pitomostmi a snaží se nám říct, že kdyby tam někdo seděl se zbraní, tak by tomu zabránil,“ komentuje argumenty části veřejnosti. Nemocnice by podle něj měla být místo beze zbraní.
„Já to vidím velmi nerealisticky,“ říká o tom, zda by šlo incidentu předejít, pokud by byl na místě ozbrojený civilista. Zbraňovou legislativu prý není potřeba měnit, střelec útočil nelegálně drženou zbraní a restrikce by ničemu nepomohla, zakončuje svůj pohled na věc Šándor.
Včera se česká vláda shodla na vyplacení jednorázových finančních odškodnění pro pozůstalé. Maximální výše je 600 tisíc korun na rodinu.