Po měsících bojů se Filipínské město dostalo ze spárů Islámského státu

Filipínský prezident Rodrigo Duterte v úterý oficiálně oznámil osvobození města Marawi od teroristického vlivu Islámského státu. Svoboda přišla pět měsíců poté, co islámští militanti zaútočili na město.

Prezident dorazil do Marawi pouhý den poté, co místní úřady vydaly prohlášení, že vojenské jednotky zabily vůdce povstání. Mezi vůdce islamistů patřil Isnilon Hapilon a Omarkhayam Maute. První ze zmíněných mužů, byl dokonce uveden na americkém seznamu nejhledanějších teroristů. Hapilon byl mimo jiné považován za vůdce islámského státu v jihovýchodní Asii.

I přes radostné zprávy o svobodě je armáda stále ještě aktivní v boji proti zhruba třiceti islamistům, kteří drží dvě desítky rukojmích. Uvedl to mluvčí armády Restituto Padill. Podle něj ti, kteří zůstávají ve městě už neohrožují místní obyvatele.

Jediným nebezpečným článkem celé akce zůstává malajsijský extremista Mahmud Ahmad. Marawské úřady netuší, zda je Mahmud stále ještě ve městě nebo na útěku do bezpečí. Jisté je jen to, že pokud terorista přežil, mohl by být horkým kandidátem na pozici vůdce Islámského státu v jihovýchodní Asii.

Při obléhání města, které trvalo pět měsíců, zemřelo více jak tisíc lidí. Prezident Duterte přihlížejícím lidem řekl, že město muselo být dobyto a oběti jsou nezbytnou součástí boje za svobodu. „Museli jsme to udělat, neměli jsme na výběr,“ dodal.

Tagy: