Bez ohledu na to, jak se bude nadále vyvíjet migrační krize, počet muslimů v Evropě výrazně stoupne. I v případě okamžitého zastavení veškeré migrace přibude do roku 2050 přibližně 10 milionů vyznavačů islámu. Naopak pokud by nadále platila čísla příchozích z minulých let, za 30 let by v Evropě mohla být 76milionová komunita muslimů. Tyto výsledky vyplývají ze studie amerického think tanku Pew Research Center.
Vědci za pomoci komplexní analýzy dat zkoumali, jaký vliv bude mít právě probíhající migrační krize na evropskou populaci a jakým způsobem se změní počet současné muslimské komunity na území evropských zemí, která aktuálně čítá přibližně 26 milionů lidí (pokud nepočítáme Rusko).
Studie počítá se třemi scénáři. První z nich by platil v případě, že by okamžitě skončila veškerá migrace do Evropy. I kdyby se tak stalo, stoupl by do roku 2050 podíl muslimské populace ze současných 4,9 % na 7,4 % (na přibližně 36 milionů lidí). Podle výzkumníků je to dáno tím, že muslimové v Evropě jsou „mladí, mají vyšší porodnost (v průměru připadá na jednu ženu jedno a více dětí) než Evropané, což odráží globální model.“
Druhý scénář počítá s tím, že se tato uprchlická vlna zastaví, ale nadále budou do Evropy, byť v menší míře, směřovat migranti, a to převážně z jiných důvodů, než jsou války či nestabilita. Za těchto podmínek by mohli v roce 2050 tvořit muslimové 11,2 % (59 milionů) evropské populace.
Podle třetího scénáře bude pokračovat příliv muslimských migrantů ve stejných číslech, jako tomu bylo mezi lety 2014 a 2016. V takovém případě by počet vyznavačů islámu v Evropě mohl v roce 2050 dosáhnout až 75 milionů (14 % evropské populace), čímž by se současný počet téměř ztrojnásobil.
MAPS: How the projected share of Muslims in European countries in 2050 could vary under three different migration scenarios https://t.co/xJdGHxncYI pic.twitter.com/YVyO8FVJcT
— Pew Research Center (@pewresearch) November 30, 2017
Pokud by se třetí scénář skutečně naplnil, podle studie by na základě současných čísel tvořili muslimové přibližně třetinu švédského obyvatelstva. V Rakousku a Německu by to pak bylo okolo 19 %, ve Francii 18 % a v Británii přibližně 17 %.
Zajímavá je také predikce amerických výzkumníků pro Českou republiku. Zatímco při prvním scénáři by se počet muslimů žijících v Česku příliš nezměnil (0,2 % populace) při naplnění druhého už by to bylo 1,1 % a třetí scénář počítá s 1,2% podílem muslimů na české populaci, což je přibližně 126 tisíc lidí.
Without any future migration, Europe's aging population would be projected to shrink considerably in the decades to come: https://t.co/BzhNFxnRBz pic.twitter.com/Y8xkFVcYsl
— Pew Research Religion (@PewReligion) November 29, 2017
„Zatímco růst muslimské populace v Evropě se předpokládá při všech třech scénářích – druhý a třetí z nich počítá s více než dvojnásobným, u nemuslimů se naopak předpokládá pokles v každém ze scénářů,“ stojí ve studii. Samozřejmě, že ne každé dítě narozené v muslimské rodině musí v budoucnu vyznávat islám. Autoři studie nicméně poukazují na skutečnost, že děti muslimských rodičů všeobecně přijímají jejich náboženskou identitu v daleko větší míře, než je tomu u jiných náboženství.