Pět lidí bylo včera zadrženo v souvislosti s nejčerstvějším případem pobodání dvou mužů Londýně. Toto úterý přitom Londýn dosáhl na nepříjemné jubileum, když se patnáctiletý pobodaný chlapec stal letošní stou obětí vraždy v britské metropoli, informoval server Daily Mail. Rekordního počtu dosahují v Londýně také útoky kyselinou, kterých se v loni podle serveru The Evening Standard odehrálo 752.
V souvislosti s nejaktuálnějším pobodáním dvou mužů byli včera večer před nákupním centrem v západním Londýně zadrženi dva muži a tři ženy ve věku mezi 17 až 24 lety. Podle metropolitní policie nejsou zranění obětí život ohrožující.
Letos již 100 vražd, loni 132 případů
Podezřelí útočníci jsou ve vazbě, kde čelí obvinění za různé trestné činy, včetně pokusu o vraždu a těžkého ublížení na zdraví.
Jedná se o nejnovější případ pobodání v hlavním městě Velké Británie, které v úterý v noci bohužel dosáhlo smutné mety sta vražd v letošním roce. V loňském roce bylo v Londýně podle deníku The Sun zaznamenáno 132 vražd, což byl nejvyšší počet za poslední dekádu.
V Londýně byl mačetou vážně zraněn policista, když se snažil zadržet řidiče dodávky
Ve stabilizovaném, ale stále kritickém stavu je v nemocnici policista, který ve východním Londýně pronásledoval řidiče dodávky. Po zastavení dodávky řidič policejního důstojníka zranil mačetou. Navzdory tomu se však policistovi s pomocí kolegy povedlo útočníka zpacifikovat, informovala britská média.
V minulém roce 752 útoků kyselinou
Londýn se také potýká s masivním nárůstem útoků kyselinami. Podle nových statistik metropolitní policie se počet násilných útoků kyselinou, kterých bylo v roce 2012 ve městě zaznamenáno 66, zvýšil loni na 752 případů.
O rok dříve evidovala policie 616 takových případů, v roce 2016 bylo zaznamenáno 461 případů, v roce 2015 pak 348, v roce 2014 178 a v roce 2013 celkem 159 případů.
Jaké jsou motivy útoků kyselinou?
„Londýn se bohužel stává ohniskem útoků kyselinou v západním světě,“ uvedl podle The Evening Standard s politováním jeden z předních britských kriminalistů. Podle Dr. Simona Hardinga, docenta kriminologie na University of West London, se zločinci přiklánějí ke kyselinám, protože jsou levné, snadno dostupné a vzbuzují strach jak u rivalů, tak v celé společnosti.
Analýza dat obdržených na základě svobodného přístupu k informacím rovněž odhalila, že mezi motivy agresorů útočících kyselinou často patří domácí násilí nebo náboženské či rasové důvody.