Pomoc při epileptickém záchvatu? Žádnou paniku a hlavně nic do pusy, upozorňuje kampaň
Zavolání sanitky a hlavně něco do pusy, aby si dotyčný nepřekousl jazyk- přesně tak si lidé myslí, že se mají zachovat, pokud někdo v jejich okolí dostane epileptický záchvat. Společnost E- organizace upozorňuje ve své kampani, že nejdůležitější je zachovat klid, nebránit dotyčnému v pohybu a po skončení záchvatu se přesvědčit, jestli dýchá a obrátit ho na bok, do takzvané zotavovací polohy.
Epilepsie se může projevit kdykoliv během života. Například po operaci nebo úrazu. Nejedná se tedy o duševní poruchu, ale neurologické onemocnění. Lehčí formy nijak neovlivňují schopnost žít běžným životem. Každý tak může pracovat, sportovat nebo zakládat rodiny.
Lidé s epilepsií se přesto často setkávají s předsudky při hledání práce. Podle zahraničních statistik zůstává bez zaměstnání asi 25 % lidí s epilepsií. Na problémy mohou lidé s epilepsií narážet i při hledání partnera. „Každý přítel se se mnou kvůli epilepsii rozešel. Dokud jsem nepotkala svého manžela. Ten je fantastický a mám v něm oporu,” popsala svůj příběh se šťastným koncem Tereza.
Epileptické záchvaty mají různé podoby
Život s epilepsií vyžaduje více úsilí. Ve většině případů se ale dá zvládnout. Klíčovou roli hraje přístup okolí. „Bez podpůrného a informovaného prostředí v rodině, mezi přáteli a v práci, se dají důsledky epilepsie zvládnout jen stěží,“ uvedla ředitelka Spolčenosti E – organizace, která už šestadvacet let pomáhá lidem s epilepsií, Alena Červenková.
Epileptické záchvaty ve většině případů probíhají bez komplikací a často mají mírnější podobu, než si lidé představují. „Někdy to vypadá děsivě, pěna u pusy, člověk se klepe na zemi...stejně často ale také úplně nenápadně. Třeba se jen upřeně koukám na stůl před sebou. Vůbec se nedivím, že si lidi třeba myslí, že je člověk opilý nebo mentálně nemocný. Prostě neví, co se děje,“ upřesnila Lenka, která měla svůj první záchvat ve 12 letech.
Alena: Kvůli epilepsii mě neurolog poslal na potrat. Teď bude vázat květiny na dceřinu svatbu
Alena: Kvůli epilepsii mě neurolog poslal na potrat. Teď bude vázat květiny na dceřinu svatbu
Při epileptickém záchvatu hlavně nic do pusy
Nová kampaň Společnosti E- organizace upozorňuje právě na, jak se zachovat, pokud někdo v našem okolí epileptický záchvat dostane. Hlavní je dodržení tří základní věcí a to sice odstranění všech nebezpečných předmětů v okolí, aby se dotyčný neporanil, zůstat v jeho blízkosti, ale nebránit mu v pohybu a po záchvatu zkontrolovat, zda dýchá a otočit jej na bok, do takzvané zotavovací polohy.
„Hodně lidí si myslí, že při záchvatu se dotyčnému musí dát něco do pusy, aby si nepřekousl jazyk. To v žádném případě, pokud tedy nechcete přijít o prsty, nebo toho člověka trvale připravit o zuby,“ upozornila Červenková. Mnoho lidí ani netuší, kdy je nutné zavolat sanitku. „Obecně platí, že vždy, vidíme-li u někoho záchvat poprvé nebo pokud je delší než 5 minut. A samozřejmě, dojde-li ke komplikacím. Třeba ke zranění,“ zavřela Červenková.