Podle výzkumů španělských univerzit, které se věnovaly působení modrého světla vyzařovaného displeji moderních zařízení na lidský organismus, nám mohou hrozit nemalá zdravotní rizika. Ve vyšší míře může urychlit ztrátu zraku nebo až dvojnásobně zvýšit riziko rakoviny prsu nebo prostaty, napsala agentura DPA.
Výzkum optické chemie na španělské univerzitě v Toledu zjistil, že modré světlo může přeměnit molekuly v našich očích na zabijáky buněk. To může následně vést k makulární degeneraci – s věkem související nemoci, která jednou z hlavních příčin slepoty.
Světlo zabíjí fotoreceptorové oční buňky
„Není žádným tajemstvím, že modré světlo poškozuje náš zrak tím, že poškozuje sítnici oka. Naše experimenty vysvětlují, jak je to možné, a doufáme, že povedou k tomu, že dokážeme tento proces zpomalit – například očními kapkami,“ uvedl odborný asistent na katedře chemie a biochemie na tamní univerzitě Ajith Karunarathne.
Podle zjištění výzkumníků vyvolává modré světlo určitou chemickou reakci, která je podle Karunarathneho toxická pro fotoreceptorové oční buňky. „Fotoreceptorové buňky v očích neregenerují. Pokud zemřou, zemřou nadobro,“ upřesnil Karunarathne.
Vyšší riziko rakoviny prsu nebo prostaty
Jiná studie vypracovaná pod vedením Institutu pro globální zdraví (ISGlobal) v Barceloně zjistila, že modré světlo by mohlo být spojeno s některými typy rakoviny. Podle studie vysoké záření modrého světla zvyšuje riziko vzniku těchto druhů rakoviny až 1,5–2krát
„Existuje důkaz poukazující na souvislost mezi vyzařování umělého světla v noci a rakovinou prsu nebo prostaty,“ řekl výzkumný pracovník a koordinátor studie Manolis Kogevinas.
Co dělat?
Největší riziko vyzařování modrého světla z telefonu nebo tabletu vzniká, když se díváte na displej a v okolní místnosti máte tmu, případně v posteli po tmě. Toho se snažte vyvarovat.
Některá zařízení mají také integrované filtry proti modrému světlu. Pokud tuto možnost u svého přístroje máte, tak si ji zapněte.