Primátoři hlavních měst Visegrádské čtyřky se na společném setkání shodli na tom, že Evropská unie by měla obejít národní vlády, které pohrdají demokratickými standardy a jednat přímo s obcemi, které dokáží v oblastech, jako je třeba změna klimatu, zázraky. O setkání informovala agentura Reuters.
Evropská unie v posledních letech obviňuje státy Visegrádské čtyřky – Českou republiku, Slovensko a zejména Polsko s Maďarskem – že narušují právní stát. Polsku a Maďarsku dokonce EU hrozila pozastavením hlasovacích práv.
Hlavní města mohou prostředky vynaložit efektivněji
V rámci navázání nového spojenectví zaměřeného na zajištění přímého financování z fondů EU primátoři Prahy, Bratislavy, Varšavy a Budapešti uvedli, že mohou peníze vynaložit efektivněji než jejich vlády, v nichž většinou převažují euroskeptičtí nacionalisté.
Primátoři se sešli v Budapešti na Středoevropské univerzitě založené a financované americkým miliardářem maďarského původu Georgem Sorosem, jejíž výuka byla po atacích Viktora Orbána z větší části přesunuta do Vídně.
„Otázkou je, zda Evropa může vystoupit ze svého vlastního stínu a realizovat projekty přímo,“ uvedl Gergely Karácsony, liberál, jehož vítězství v říjnových místních volbách v Budapešti narušilo dlouhou dominanci maďarské politiky strany Fidesz premiéra Viktora Orbána.
Města mohou konat zázraky
„Města mohou konat zázraky v oblasti změny klimatu a inovací. To činí staré pořekadlo ‚mysli globálně, konej lokálně‘ obzvláště aktuální,“ dodal.
Některé členské státy EU tvrdí, že uvolňování finančních prostředků EU na infrastrukturu a další projekty by mělo záviset na dodržování demokratických standardů a právního státu, z jejichž podkopávání je viněna Orbánova vláda i vláda v Polsku. Ti obvinění soustavně popírají.
Města by neměla trpět za politiku vlád
Primátoři uvedli, že jejich města – všechna v rukách stran, které nejsou v působících národních vládách – by neměla trpět za politiku, která není jejich zodpovědností. Uvedli také, že populistické vlády využily často fondy EU k upevnění svých pozic a obohacení přátel, a proto by potřebná rozvojová pomoc měla směřovat přímo do měst, kde jsou často soustředěny nejnaléhavější sociální a environmentální problémy.
Pražský primátor Zdeněk Hřib uvedl, že ekonomické kritérium, podle kterého bohatší regiony, kam patří i Praha, dostávají méně EU pomoci, by mělo být přezkoumáno s ohledem na faktory jako sociální rozvoj.