Hodně bizarní plán na zařazení bojovníků Islámského státu zpět do společnosti má britská vláda. Na britské džihádisty, kteří se vrátí domů, totiž mají čekat obecní byty nebo poradní a psychologické služby. Tyto výhody je mají přesvědčit, aby v Británii nepřipravovali ani nepáchali žádné útoky, informoval v neděli deník Daily Mail.
Britská vláda se zdá být poněkud rozpolcená, alespoň co se týká názorů na britské občany, kteří se v Sýrii a Iráku připojili k teroristům z Islámského státu (ISIS). Zatímco ministr pro mezinárodní rozvoj Rory Stewart minulý týden prohlásil, že krajané v řadách ISIS by měli zemřít, mnozí jeho kolegové mají na problém evidentně jiný pohled. Dokazuje to přísně tajná vládní strategie „Operation Constrain“, k jejímuž obsahu se dostali reportéři z Daily Mailu.
V ní se například uvádí, že navrátivším se džihádistům budou nabídnuty byty financované daňovými poplatníky. Dokonce budou moci v seznamu přeskočit ostatní žadatele o sociální byty. Chystané benefity dále zahrnují třeba poradenství nebo pomoc při hledání zaměstnání. Těmito úplatky chce britská vláda zajistit to, aby tito lidé po návratu do vlasti upustili od islámského extrémismu a v budoucnu nepřipravovali ani nepáchali žádné útoky.
Kontroverzní program by se měl spustit na začátku příštího roku a financovat ho má ministerstvo vnitra z peněz určených pro potírání terorismu. Odhadované náklady? Podle Daily Mailu 900 milionů liber, v přepočtu tedy přes 26 miliard korun.
Něco takového ovšem vůbec nechápe expert na terorismus Anthony Glees. „To zní jako nějaké ocenění za to, že jste na seznamu potencionálních teroristů. Nemůžete si přeci koupit to, aby lidé byli loajální k této zemi. Nemůžete uplácet lidi, aby nebyli teroristy,“ namítá profesor z Buckinghamské univerzity.
Vláda už si podle Daily Mailu příliš neví příliš rady s narůstajícím počtem islámských radikálů v zemi. Bezpečnostní složky totiž nestíhají sledovat všechny vytipované osoby. A právě tato situace vyústila ve dva teroristické útoky- v Londýně a Manchesteru, při kterých zemřelo 35 lidí. Útočníci totiž v minulosti byli v hledáčku tajných služeb, jenže pak už pro jejich sledování zkrátka nezbyly kapacity a agenti se zaměřili na jiné potencionální teroristy.
Množství potencionálních nebezpečných radikálů v Británii je alarmující. Podle britského deníku se tajné služby obávají přibližně 20 tisíc osob, které v minulosti sledovaly, a které následně zmizely z hledáčku. Nelze vyloučit, že právě tito lidé teď někde nesedí a nepřipravují nějaký útok.
Jestli špatnou bezpečnostní situaci pomůže vyřešit nový vládní program, je dosti nejisté. Ozývají se názory, že pokud budou mít extrémisté kde bydlet, kde pracovat a kde řešit své zdravotní či mentální problémy, mohou jejich extremistické názory pominout a tito lidé se pak zařadit do společnosti. V každém případě by byli pod dohledem úřadů.
Kritici zase namítají, že lidé, kteří se dobrovolně přidali k teroristům, dostanou ještě benefity, na které běžný spořádaný občan nedosáhne. Navíc mohou například příspěvky na bydlení zneužít k financování svých teroristických aktivit.