Miroslav Marček se podle RTVS (Rozhlas a televízia Slovenska) včera po pětihodinovém výslechu přiznal k vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Policie doteď pracovala s verzí, že Marček byl řidičem a střílet měl jeho bratranec Tomáš Szabó.
Po výslechu v Nitře převezlo Marčeka speciální policejní komando nejdříve na benzinovou stanici do Sládkovičova a odtamtud kolona směřovala do Veľké Mače, kde k vraždě mladého páru došlo. Lze tedy přepokládat, že vyšetřovatelé s Marčekem na základě jeho výpovědi prováděli rekonstrukci zločinu. Marček jim měl také ukázat, kde se zbavil vražedné zbraně. Informace o tom, co tam vyšetřovatelé hledali, ani k samotnému přiznání zatím nebyly oficiálně potvrzeny. „Na otázky týkající se průběhu dokazování se vzhledem k neveřejnosti přípravného řízení není možné vůbec vyjadřovat. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování se nebudeme v tomto stadiu vyjadřovat k průběhu vyšetřování, abychom nezmařili vyšetřování,“ uvedla mluvčí úřadu speciální prokuratury Jana Tökölyová. Marček se měl podle TV Markíza nedávno přiznat také k vraždě slovenského podnikatele Petra Molnára v roce 2016.
Média se dohadují
Odborníci a média se snaží najít odpověď na otázku, proč se obviněný přiznal k vraždě až po několika měsících vyšetřování. Přiznání, jakožto polehčující okolnost, by Marčekovi mohlo zařídit mírnější trest, než kdyby vinu popíral, a přesto byl shledán vinným. Dalším potencionálním důvodem je snaha zakrýt skutečného vraha a svést vyšetřovatele na falešnou stopu. Podle zdroje slovenského Deníku N policie zvažuje také to, že Marček se Szabóem mohou být dohodnutí na podávání matoucích výpovědí, aby nebylo jasné, kdo ve skutečnosti střílel. Za Marčekovým přiznáním by se tak mohl skrývat pokus o vytvoření zmatečné situace, ze které by obvinění měli následně těžit. Pokud by se ale výpověď bývalého profesionálního vojáka potvrdila, znamenalo by to výrazný posun ve vyšetřování. Policie by totiž kromě Zoltána Andruska měla dalšího vypovídajícího podezřelého, který s vyšetřovateli spolupracuje s vidinou snížení trestu. Pokud je Marček opravdu tím, kdo střílel a nesnaží se pouze sabotovat vyšetřování, měla by se rekonstrukce zločinu, provedená na základě jeho přiznání, shodovat s důkazy, které policie získala doteď.
Bývalý slovenský detektiv Josef Vachálek uvedl pro deník Nový čas svoji hypotézu, že za změnou výpovědi může stát i Marčekova obava o svůj vlastní život: „Je naprosto možné, že začal spolupracovat. Ochrana svědků je daleko vyšší, než u nespolupracujících. Když bude vypovídat k věci, bude z druhé strany snaha jej odstranit.“ Připomeňme, že dříve se dařilo podnikateli Mariánu Kočnerovi vynášet motáky z vězení. Zatímco dříve přiváželi Marčeka k výslechu bez neprůstřelné vesty, ve čtvrtek již měl vestu oblečenou.
Slovenské Hospodárské noviny zveřejnily také vyjádření Marka Pary, obhájce podnikatele Mariána Kočnera, který byl obviněn z nájemné vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Para změnou výpovědi využil k opětovnému zpochybnění obvinění svého klienta, že stojí za objednáním vraždy. „Jestliže existují tak závažné mezery v důkazech a jejich přesvědčivosti, tak se mi celé usnesení jeví jako nedůvodné,“ uvedl obhájce Para.
K úvaze o zmatení policie se vyjádřil pro změnu advokát rodiny postižených Kušnírových Roman Kvasnica: „Nepochybujte o práci vyšetřovatelů. Vychází z důkazní situace, kterou mají k dispozici.“
Reakce veřejnosti v internetových diskuzích se různí. Převládá názor, že Marčekovo přiznání není věrohodné, a bylo buď výsledkem tlaku ze strany vyšetřovatelů nebo se obviněný snaží mařit probíhající vyšetřování. Mnozí z diskutujících se podivují nad tím, že někdo mohl vraždit za pouhé desítky tisíc euro, „když velké ryby se ve světě likvidují za šesti až sedmimístné částky.“ Z toho pisatelé vyvozují, že někdo za vraždu musel dostat daleko více a poukazují na podnikatelské oligarchické kruhy (viz ZDE), které za vším stojí.
Štěpán Svoboda