Premiér Babiš vyzval občany, aby o Velikonocích dodržovali pravidla a zůstali doma. Neměli by podle něj navštěvovat příbuzné či chodit na koledu.
Takzvaná chytrá karanténa je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) jedním z nejdůležitějších projektů v boji s pandemií koronaviru. Projekt lidem pomůže vrátit se do normálního života, řekl dnes večer v projevu odvysílaném třemi hlavními televizemi a Českým rozhlasem -Radiožurnálem. Zopakoval, že chce testovat až 20 000 lidí denně. Dosud nejvíc testů udělaly laboratoře v Česku ve středu, a to 8164.
Projekt chytré karantény byl spuštěn zkušebně v Jihomoravském kraji. Spočívá v rychlém odhalování nakažených novým koronavirem a lidí, kteří s nimi přišli do kontaktu, a to za pomoci moderních technologií, především dat od mobilních operátorů a bank.
‚‚Základem je rychle identifikovat nakažené lidi a ochránit nás všechny. Izolovat jejich kontakty, a tím radikálně zpomalit šíření infekce. Právě díky chytré karanténě,“ řekl premiér. Podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly bude projekt po Velikonocích rozšířen na severní Moravu a do Prahy.
V posledních dnech se objevila kritika, že hygienici stále nezačali využívat takzvané vzpomínkové mapy. Ty by měli odborníci vytvářet, v případě souhlasu nakaženého, na základě dat z jeho mobilu a platebních karet. Sloužit mají k rychlejšímu nalezení lidí, kteří se s nemocným setkali v době, kdy mohl být infekční.
Prymula dnes přiznal, že ne vše v projektu funguje tak, jak má. Zmínil například, že komplikace vznikly při využívání elektronických prostředků pracovníky hygienických služeb, kteří dosud pracovali mnoho let v jiném režimu. Dosud podle něj nebyla zátěž na hygienických stanicích taková, aby nemohli pracovat v režimu, na který byli zvyklí. Při rozšiřování na ostatní regiony je ale podle něj kladen důraz na využívání vzpomínkových map i call center, jež mají výrazně vyšší kapacitu.
Babiš v projevu také připomněl, že každý kraj dostal 20 000 rychlotestů pro testování pracovníků domovů pro seniory a podobných zařízení. Zaměstnanci by měli být testováni pravidelně každých 10 až 14 dní. Testování provedou praktičtí lékaři či zdravotníci, kteří docházejí do domovů.
Podle expertů nemusí rychlotesty ale nákazu v rané fázi odhalit. Podle manuálu Státního zdravotního ústavu k rychlotestům se protilátky objevují dostatečně až tři dny po prvních příznacích.
iPrima, ČTK