Putin, Erdogan po skončení jednání v Moskvě Zdroj: foto AP
Putin ve svém prohlášení na úvod jednání uvedl, že vzájemné rozhovory o Idlibu jsou důležité, aby nenarušily vztahy obou zemí. „Situace v Idlibu je natolik vyostřená, že to vyžaduje naše přímé rozhovory,“ řekl Putin.
Ruský prezident se zároveň omluvil a vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým po tureckých vojácích v Idlibu. „Smrt je vždy velkou tragédií… Bohužel, jak jsem v telefonním rozhovoru řekl, nikdo, ani ruská armáda, nevěděl o umístění turecké armády… syrská armáda rovněž utrpěla těžké a velké ztráty,“ s těmito slovy se Putin obrátil před začátkem rozhovorů k tureckému prezidentovi.
Jednání nebyla jednoduchá
O složitosti jednání svědčí samotná délka rozhovoru, který probíhal z očí do očí a trval šest hodin. Po jeho skončení ruský prezident prohlásil, že oba státníci našli společné řešení pro situaci v syrské provincii Idlib. Jednání potvrdila závazek suverenity Sýrie nad svým územím. Obě strany se shodly, že konflikt nemá vojenské řešení. Po celé linii konfliktu v Idlibu začne 6. března, od dnešní půlnoci, příměří. Rusko a Turecko se dohodly, že společně vytvoří bezpečnostní koridor v oblasti dálnice M4 (strategická dálnice spojuje východní a západní Sýrii). Obě strany 15. března začnou rozmisťovat v okolí dálnice své hlídky. Další podrobnosti mají dohodnout obě ministerstva obrany. Rusko i Turecko jsou odhodlány bojovat proti všem projevům terorismu.
„Dohoda, která vyplynula z vrcholné schůzky v Moskvě, by měla ukončit utrpení civilistů v Sýrii,“ řekl Putin po skončení jednání a dodal, že rozhovory s Erdoganem „nebyly jednoduché, ale skončily pozitivním výsledkem.“
Ruský prezident pokračoval ve svém popisu rozhovorů: „Ne vždy můžeme souhlasit s našimi tureckými partnery v hodnocení, co se v Sýrii odehrává, ale pokaždé v kritických chvílích se můžeme spolehnout na dosaženou vysokou úroveň vzájemných vztahů. Vždy se nám podaří najít společný základ ke sporným otázkám, které se objeví, a dospět tak k přijatelnému řešení.“
Turecký prezident Recep Erdogan po jednání prohlásil, že Rusko s Tureckem zajistí, aby bylo příměří dodržováno. Dodal také, že si „Turecko vyhrazuje právo reakce v případě syrského útoku.“
Turecko jedná s USA o dodávkách raket Patriot
Zatímco Putin a Erdogan jednali, Turecko se s USA a NATO domlouvalo na ochraně svých hranic. Vyplývá to z vyjednávání mezi tureckou stranou a Bílým domem a Pentagonem. Na jednacím stole je turecká žádost o rakety Patriot, kterou USA v minulém roce zamítly. Kvůli situaci v Idlibu došlo k oživení jednání o raketách. „Turecko je pro nás velmi důležité a existuje mezi námi spolupráce na několika úrovních. Rádi bychom viděli odstranění ruských raket S-400 a na jejich místě Patrioty,“ řekla Ellen Lordová, která má v Pentagonu na starost akvizici zbraní. Dodala, že zatímco Turecko bylo zcela vyřazeno z programu týkajícího se bojových letadel F-35, jiné programy pro Turecko nejsou zcela odmítnuty.
Server AL-monitor, který se především zabývá Blízkým a Středním východem, uvádí, že získal informaci od zvláštního amerického velvyslance pro Sýrii Jimy Jeffreyho, který měl uvést, že rakety Patriot v Turecku budou umístěny, a to jako obrana NATO.