ŘADA LIDÍ PODLE LÉKAŘŮ NEVÍ, ŽE MÁ NEMOC ADHD
ADHD, neboli porucha pozornosti s hyperaktivitou je stále častěji diagnostikována u dospělých. Dnes jí trpí pět procent mužů i žen. Řada lidí ale podle lékařů o své nemoci prý vůbec neví. V 60 procentech nemoc přetrvává z dětství až do dospělosti.
Problémy s udržením pozornosti, vnitřní neklid, neefektivní organizování času anebo impulzivní chování. Přesně takové příznaky měla i dvaatřicetiletá Ludmila Hamplová. O tom, že nemocí trpí, se prý dozvěděla úplně náhodou a to když se před dvěma lety zúčastnila konference o ADHD.
„Lékaři mluvili o svých pacientech a já jsem zjistila, že vyprávějí můj životní příběh. A najednou jsem tomu začala rozumět a došlo mi, že spoustu těch nesmyslných náhod typu že ztrácím klíče, zapomínám mobil, že je pro mě velmi těžké zorganizovat čas – vlastně to nemusí být úplně jenom moje chyba,“ řekla pro televizi Prima Ludmila Hamplová.
Pacienti, kteří trpí ADHD, nebývají příliš šťastní. Selhávají, nedokončují úkoly, opouštějí je partneři, nedokážou se profesně uplatnit.
Lidé se mohou léčit obvykle tak, že přijdou k nějakému odborníkovi, který by měl být v tomto případě psychiatr. A u ADHD je neobvyklé pro psychiatrii to, že léková léčba často dostačuje.
Podle odborníků je ADHD z 85 procent dědičné a poměrně dobře léčitelné. Léčba je ale dlouhodobá a někdy i na celý život.