Situace na řecko-turecké hranici se nadále zhoršuje a hrozí konfliktem. Poté, co turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan o víkendu oznámil, že jeho země přestane plnit závazek vyplývající ze smlouvy s Evropskou unií z roku 2016 a otevře své hranice s Řeckem, tedy s EU, se právě k hranicím s Řeckem valí desetitisíce uprchlíků především ze Sýrie.
Řecká vláda k bránění vnější hranice EU povolala kromě policie také vojsko a obě složky se snaží zabránit průniků migrantů. Podle agentury Reuters Řekové zamezili vstupu údajně 35 tisícům nelegálních utečenců.
3,5 milionů lidí v nouzi
Turecký ministr vnitra Süleyman Soylu naproti tomu oznámil, že se řecké složky pokusily vytlačit zpátky do Turecka 4900 lidí. „Proto nasadíme k hranici tisíc příslušníků speciálních policejních sil, abychom to vytlačování zastavili,“ uvedl ve čtvrtek Soylu při návštěvě příhraniční provincie Edirne a podle německého magazínu Focus doplnil: „Tři a půl milionu lidí se v syrské provincii Idlib a na hranicích s Tureckem nacházejí v nouzi. Nelidské poměry v syrském režimu mají za následek také to, že musíme otevřít dveře a uvolnit těm lidem cestu dál do Evropy. To nejsou výhružky a ani vydírání.“
Jak představitelé v Aténách, tak i v orgánech Evropské unie a především v Německu, kam by ráda většina uprchlíků zamířila, se shodují na tom, že takový postup není možný a všemi prostředky se snaží bránit vnější hranice Unie. Nehodlají tak opakovat léto a podzim roku 2015, kdy na území EU proniklo více než milion lidí, kdy německá kancléřka Angela Merkelová takzvaně otevřela hranice a zvolala „Wir schaffen das!“, česky „My to zvládneme!“
700 milionů od Evropské komise
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v úterý přislíbila při návštěvě řecko-turecké hranice Řecku 700 milionů eur, v přepočtu 17,5 miliardy korun, polovinu ihned, druhou na vybudování potřebné infrastruktury. „Toto není jen řecká hranice, ale také evropská hranice a měl by to být evropský štít,“ uvedla von der Leyeonová a směrem k Turecku poznamenala: „Ti, kteří si myslím, že budou testovat evropskou jednotu, budou zklamaní.“
Ministr vnitra německé spolkové země Bádensko-Wüttenbersko Thomas Strobl informoval, že vyšle tamní policisty na pomoc na řecko-tureckou hranici. „Evropa nesmí nechat Řecko samotné. Všem musí být jasné, že řecko-turecká hranice je nyní také už i vnější hranicí Německa,“ řekl Strobl.
Turecko se chce kvůli údajně násilnému zacházení Řecka s migranty obránit na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Tvrdí mimo jiné, že řecká policie zastřelila nejméně jednoho migranta, řecká vláda zprávu označila za lživou.