S kamerou na urgentním příjmu fakultní nemocnice: Sražený chodec i muž po pádu ze střechy
Sražený chodec po autonehodě, muž v kritickém stavu po pádu ze střechy nebo lidé s infarkty či mozkovou příhodou- tak to je jen krátký výčet toho, s čím vším lidé přicházejí na urgentní příjem. Zpravodajství FTV Prima vyrazilo s kamerou na takové oddělení ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, kde za den ošetří přibližně 130 pacientů. Bohužel ale občas lékaři narazí i na lidi, kteří jejich profesionální práci chtějí zneužít.
Lékaři na Emergency v Hradci Králové ošetří přibližně 130 pacientů denně. A to ať jde o pacienty s méně závažným problémem, nebo o pacienty, kterým jde o život. „Je tady plná technická výbava pro zajištění nejzávažnějších stavů, což jsou buď závažné úrazy, nebo pacienti se zástavou oběhu, to znamená resuscitovaní pacienti,“ řekl pro zpravodajství FTV Prima primář Emergency FN Hradec Králové Jaromír Kočí.
Lékaři ošetřili například muže po autonehodě. „Byl to sražený chodec osobním automobilem. Iniciálně v závažném stavu. Postupně se ho podařilo stabilizovat. Čeká ho nejspíše operační zákrok,“ doplnil Kočí. Jen o dva metry vedle pečoval další tým o ženu s otravou krve.
Na oddělení vrtulník přepravil i pacienta v kritickém stavu, který měl spadnout z šestimetrové výšky. „Přibližně 50letý muž spadl z výšky při opravě střechy. Muž byl od začátku v bezvědomí. My jsme jej museli velmi intenzivně léčit. Napojili jsme jej mimo jiné na umělou plicní ventilaci,“ upřesnil mluvčí záchranné služby Hradec Králové Ivo Novák. Pacient v nemocnici postoupil nejnutnější vyšetření a kvůli závažnému poranění dutiny břišní a pánve putoval na operační sál.
Mozková mrtvice je třetí nejčastější příčinou úmrtí v ČR. Lidé neumí včas rozpoznat příznaky
Dnešek je Světovým dnem mozkové mrtvice. Tato zákeřná nemoc je třetí nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Může za to především nedostatečně rychlé rozpoznání příznaků. Nepostihuje navíc jenom dospělé, ale i děti. Mnoho lidí totiž neví, jak nemoc u postiženého poznat a jak mu co nejlépe pomoct.
Personál postupuje podle jasně daného scénáře
Na urgentním příjmu se lékaři starají o pacienty, například s cévní mozkovou příhodou, infarkty nebo po nejrůznějších úrazech. I když to na oddělení občas vypadá, jakoby tu byl chaos, opak je pravdou. Vše je nacvičené a každý přesně ví, co dělat. „Není možné péči o tyto pacienty nějakým způsobem odsouvat. Probíhá současně. Jsou tam přesně dané algoritmy, co, jak, kdy dělat. Jaké vyšetření podstoupí ten pacient a podobně,“ vysvětlil Kočí.
Bohužel někteří lidé práci těchto profesionálů zneužívají. Na urgentním příjmu totiž znají i případy, kdy se jim v neděli objeví v nemocnici pacient s tím, že už ho například už přes dva týdny bolí prst.