Nedá se uvěřit, že by útoky byly provedeny skupinou pouze místně organizovaných lidí," řekl mluvčí vlády a zároveň ministr zdravotnictví Rajitha Senaratne. „Jedná se o mezinárodní síť, bez které by tyto útoky nemohly uspět.“ Podle posledních zpráv jde o odplatu za útok na mešitu na Novém Zélandu.
Britský server listu The Guardian (zveřejnil navíc mnohem závažnější zprávu popisující detaily vedoucí k teroristickým útokům, ve kterých podle dosud uvedených zpráv zahynulo 321 osob a z toho 28 cizinců. Zmíněný ministr měl uvést, že prezident země Maithripala Sirisena dostal dva týdny předem informace o přípravě teroristického útoku. Dokonce v dopise, který šéf tajných služeb psal 9. dubna prezidentovi, byla uvedena i jména atentátníků. „Mohu potvrdit, že již 4. dubna některé zpravodajské služby měly informace o plánovaných útocích,“ sdělil na tiskové konferenci Maithripala Sirisena. Tato informace jen dokladuje politické poměry v zemi, kde je prezident Maithripala Sirisena zodpovědný za chod tajných služeb, bezpečnost Srí Lanky a vrchní velitel armády, ale mezi ním a premiérem již od dřívějška panuje napětí. To s největší pravděpodobností byl důvod, proč zmíněný varovný dopis nedospěl včas k premiérovi. Na tiskové konferenci mluvčí vlády zdůraznil, že existuje možnost vzniku ostrého politického boje v již rozjitřené zemi. „Nerad bych ze zodpovědnosti někoho obviňoval, ale to, o čem jsem mluvil, jsou skutečnosti, které se staly. Nemusím ani vysvětlovat, do jaké míry jsme byli šokováni, když jsme tuto informaci zjistili,“ uvedl Rajitha Senaratne.
„Hašteření a přenášení viny na druhé mezi vládou a prezidentem nepomůže ani zemi ani rodinám obětí,“ píše ve svém komentáři právník a šéf srílanského Centra investigačního zpravodajství Dilrukshi Handunnetti.
Špatné vztahy mezi prezidentem a premiérem jsou známé již od doby neúspěšného pokusu o odvolání premiéra a nahradit jej pročínským, opozičním politikem a bývalým prezidentem Mahindou Rajapaksem. To se odehrálo loni na podzim, kdy premiér Ranil Wickremesinghe vzkázal prezidentovi, že stále má v parlamentu většinu. Skutečnost je taková, že současnému prezidentovi dopomohl k moci právě Wickremesinghe se svojí politickou stranou. Nicméně od podzimu mezi nimi přetrvává nepřátelství. Panují obavy, že oba protivníci využijí teroristických útoků k vzájemnému soupeření.
Křesťané by neměli zlo oplácet
Premiér Wickremesinghe uvedl, že za útoky stojí islamistická skupina National Thowheeth Jama’ath (NTJ) s tím, že je podporována ze zahraničí mezinárodní teroristickou sítí. Někteří mluví o rukopisu Al Kaidy a nově se k teroru přihlásil Islámský stát, který toto často dělá z propagandistických důvodů. Ministr obrany Ruwan Wijewardene dnes zmínil další srílanskou islamistickou skupinu Jammiyathul Millathu Ibrahim (JMI), která je rovněž podezřelá s účasti na útocích. Uvedl také, že vyšetřování vede k informaci, že útoky měly být odplatou za útok na mešitu na Novém Zélandu v městě Christchurch.
Na Srí Lance žije 22 milionů lidí a 70 procent z nich jsou buddhisté. Přes 12 procent občanů jsou hinduisté, necelých 10 procent muslimové a 7,6 procent křesťané.
Je to právě deset let, kdy skončily na Srí Lance etnické a náboženské nepokoje (viz Srí Lanka nábožensky neklidný ostrovní stát). Nyní panuje obava, že opět dojde k obnovení vzájemných potyček.
Představitel katolické církve na Srí Lance, kardinál Malcolm Ranjith, vyzval ve svém veřejném prohlášení všechny křesťany, aby následovali příklad Ježíše, který odpustil. Je to jeho prosba, aby srílanští křesťané v pokušení nevzali věci do vlastních rukou.
Podle Národní křesťanské evangelické aliance Srí Lanky, která zastupuje více než 200 církví, se zatím v letošním roce odehrálo 26 případů diskriminace, hrozeb a násilí. V roce 2018 jich bylo 86. Navzdory četným útokům se zatím křesťané vyhýbají násilí opětovat.
Mirko Radušević