Vědci v nové studii zjistili, že pětadvacetiminutový pobyt v tradičním severském „výdobytku“ – sauně – zvyšuje krevní tlak a srdeční frekvenci podobně jako cvičení na veslovacím trenažéru. Tlak i frekvence se po opuštění sauny postupně snižují, což má za následek podobně dlouhodobé pozitivní efekty jako cvičení. O studii informoval deník Daily Mail.
Vědci nicméně dodali, že saunování lidem nepomůže s hubnutím, protože při něm člověk výrazně nevyvíjí žádnou svalovou aktivitu. Výzkum vedl sportovní vědec Dr. Sascha Ketelhut z německé Martin-Luther-University Halle-Wittenberg.
Dobrovolníci podstoupili dva testy: v sauně a na trenažéru
Podle vědců řada lidí předpokládá, že jim sauna naopak sníží krevní tlak. „Předpokládalo se, že teplo rozšiřuje krevní cévy a tím sníží krevní tlak,“ uvedl Ketelhut. Podle něj dokonce mohlo být některým lidem s nízkým krevním tlakem nebo srdeční frekvencí dříve doporučeno, aby se saunám vyhýbali právě z obavy, aby je další pokles tlaku příliš neoslabil. Ketelhut uvedl, že řada teorií ohledně akutních účinků sauny byla předpokládána, aniž by byl proveden jakýkoliv tomu odpovídající výzkum.
V rámci testu byl devatenácti zdravým dobrovolníkům měřen tlak a tepová frekvence během pětadvacetiminutového saunování. Jejich tlak i tep během pobytu v sauně postupně výrazně rostl. Podle předpokladů pak po ukončení pobytu obě měřené hodnoty opět klesly na původní úroveň.
Sauna: Na které nemoci pomáhá a kdy do ní raději nechodit?
Pokud bojujete s nachlazením, na saunu zapomeňte. Ale je spousta dalších neduhů, na které sauna působí blahodárně.
Ve druhé části experimentu dobrovolníci podstoupili krátký zátěžový test na veslovacím trenažéru, opět za průběžného měření tlaku a tepu. Obě měřené veličiny pak dosáhly stejných hodnot jako při pětadvacetiminutovém saunování při cvičení o zátěži asi 100 wattů, uvedl vedoucí studie. Watty jsou mírou výkonu, která je určena odporem veslařského trenažéru a rychlostí záběru.
Pravidelná návštěva sauny má pozitivní účinky
Pokud lidé pravidelně navštěvují saunu, mohou mít podle vědců pozitivní účinky na jejich zdraví. „Saunování je fyzickou zátěží,“ uvedl Dr. Ketelhut. „Jeho dlouhodobé pozitivní účinky jsou podobné sportovním aktivitám.“ A dokonce by podle něj měli saunu navštěvovat i lidé s nízkým tlakem. „Sauny může skutečně využívat kdokoliv, kdo snese mírnou fyzickou zátěž bez většího nepohodlí,“ dodal.
Nicméně lidé s nižším tlakem by měli vzít na vědomí, že jejich tlak může posléze po opuštění sauny klesnout pod úroveň před nástupem do sauny. Vědci také upozorňují na dostatečný příjem tekutin po saunování, aby se lidé vyhnuli dehydrataci.
Čím je saunování prospěšné?
Suché teplo sauny způsobuje nárůst teploty kůže, zrychlení tepu a rozšiřování cév. Rozšíření cév zlepšuje krevní oběh, čímž pomáhá snižovat napětí kloubů a uvolňuje svalovou bolest. Některé studie také naznačují, že pravidelná návštěva sauny může zmírnit bolest, ztuhlost a únavu způsobenou artritidou. Saunování může na druhé straně vést k dehydrataci, a proto je důležité dodržovat zvýšený pitný režim.