Mezi tisíci uprchlíky směřujícími za tureckou hranici se skrývá početná skupina lídrů a příznivců Islámského státu, kteří plánují hromadné útoky z tamních věznic. Pro CNN to v exkluzivním rozhovoru řekl generálporučík Saad al-Allaq. Vedoucí zpravodajských služeb také uvedl, že Turecku poskytl dokumentaci ohledně devíti vysoce postavených členů Islámského státu. Turecké úřady mezitím oznámily, že zatkly 42 lidí, kteří byli zapleteni do komplexních finanč
Islámský stát svoji hlavní bitvu možná prohrál, ale jeho jednotliví členové představují pro svět stále všudypřítomnou hrozbu. Vyplývá to ze zachycené komunikace iráckých tajných služeb. Těm se podařilo zjistit, že devět vysoce postavených členů ISIS, kteří mají přístup k „obrovským“ finančním prostředkům, plánuje nepokoje a útoky v syrských a tureckých věznicích.
Jeden z těchto devíti hledaných je podle al-Allaqi i „nejlepší výrobce bomb, který Islámský stát měl“. „Je nutné vyvinout obrovské mezinárodní úsilí, aby se tento problém co nejrychleji vyřešil. Protože tito zločinci ... jsou schopni opustit jednotlivé tábory a vrátit se zpět do svých zemí původu, které se nacházejí v Evropě, Asii i severozápadní Africe. Tam mohou představovat skutečné nebezpečí,“ sdělil CNN al-Allaq.
Do Turecka je dostali pašeráci
Šéf iráckých zpravodajců v rozhovoru také poodhalil trasy a způsob cesty předáků Islámského státu. "Někteří z důležitých vůdců ISIS uprchli na sever, myslím tím směrem k sousedním zemím a do pohraničních oblastí, jako je Gazientep (turecké město kousek od hranice se Sýrií),“ vysvětlil al-Allaq. „Do oblasti syrsko-tureckých hranic se dostali vysoce postavení představitelé ISIS, kteří mají peníze. Hranice s Tureckem potom překročili pomocí pašeráků, které islamisté pořádně zaplatili,“ dodal.
Evropa o svoje džihádisty nestojí, Ankara je přesto do původních zemí pošle
Přestože více než dva tisíce džihádistů pochází z evropských zemí, tak se o jejich návrat jednotlivé země starého kontinentu příliš neperou. Většina z nich proto nadále zůstala v syrských a tureckých vězních. To se ale změní. Ankara již před týdnem oznámila plán na repatriaci tisíce islamistů do původních zemí. Jedním z prvních, kdo se vrátil zpět, byl americký bojovník.
„Jeden z amerických zahraničních teroristických bojovníků, jehož interní řízení bylo již ukončeno, byl deportován,“ uvedl pro agenturu Anadalu mluvčí tureckého ministerstva vnitra Ismail Catakli. Kromě amerického bojovníka se také do své domoviny vrátilo jedenáct občanů Francie, sedm Němců, Dán, Ir a šestadvacetiletý Brit. Zatím však jde jen o samotnou špičku ledovce, jelikož Turecko plánuje repatriovat všech 2500 džihádistů. Většina z nich je přitom z Evropy.
Teroristé se nacházejí i na území Sýrie. Syrské demokratické síly v severní Sýrii mají v současné době ve vazbě zhruba 10 000 teroristů ISIS a dalších 70 000 žen a dětí v nedalekém vězeňském táboře. USA je označily za „časovanou bombu“.