Sociální demokracie má za sebou neklidné období plné střetů. Na podzim roku 2017 získala ve volbách do Poslanecké sněmovny jen 7,27 procenta hlasů. Právě výsledek ve volbách byl příčinou několika sporů. Frakce uvnitř strany se nemohly dohodnout, zda pro sociální demokracii bude lepší vstup do vlády nebo čtyři roky v opozici. Nyní se chystá 41. sjezd strany. Co můžeme očekávat?
Pozvání do Hradce Králové, kde se sjezd bude konat 1. a 2. března, přijal také prezident Miloš Zeman. Bývalý předseda strany z let 1992 až 2001 promlouval k členům ČSSD už před rokem na 40. sjezdu. Tehdy se opřel nejvíce do části sociálních demokratů, která byla proti vstupu do vlády s Andrejem Babišem (ANO). Zeman tehdy vyjmenoval tři možné scénáře povolební situace. ČSSD hrála roli ve dvou z nich. Miloš Zeman apeloval, aby sociální demokraté převzali odpovědnost a vstoupili do vlády. Druhou variantu podle něj představovala podpora jednobarevné vlády ANO a třetí scénář počítal s tím, že se ANO obejde bez ČSSD a získá podporu od KSČM a SPD. ČSSD si následně odhlasovala, že následující období zabojuje o své voliče z pozice vládní strany.
Rozdělená ČSSD
Současné dvě vládní strany se nacházejí ve zcela jiném rozpoložení. Hnutí ANO vystupuje jednotně za svým lídrem Andrejem Babišem. Bohužel pro ČSSD nebylo dilema o vstupu do vlády jediným předmětem sporu. Sociální demokraté si na minulém sjezdu předsevzali, že stranu opět sjednotí a „natáhnou“ voliče, které v posledních volbách ztratili. I přes všechna přání je ve straně ovšem velmi patrná názorová diverzita. Projevila se například vznikem platformy Zachraňme ČSSD. Její klíčoví muži – Michal Hašek a Jiří Zimola se možná snažili pomoci, ale z pohledu běžného voliče a nezaujatých pozorovatelů straně spíše přitížili. Svou aktivitou totiž přitáhli pozornost médií a oživili diskuzi o názorových směrech, na které se ČSSD dělí.
Uvědomili si to dokonce sami někteří sociálně demokratičtí politici. „Přiznám se, že jsem očekával již od října 2013 vznik opozice vůči současnému vedení sociální demokracie. Nicméně pokud si všímám signatářů „levicové“ platformy, pak mám spíše dojem, že se jedná pouze o opětovné zahájení boje o moc uvnitř ČSSD,“ uvedl například ke vzniku platformy bývalý poslanec Antonín Seďa.
Mezi signatáře platformy patřili také například Jiří Běhounek, Jaroslav Foldyna, Svatopluk Němeček, Zdeněk Škromach, Ivana Stránská a další. Právě skupina kolem Michala Haška a Jiřího Zimoly by mohla teoreticky hrát roli ve změně poměrů a rozdělení moci v ČSSD. Nicméně to nevypadá, že by na to měla v tuto chvíli sílu. Sám Michal Hašek médiím sdělil, že nikdo z platformy se nehodlá postavit současnému vedení.
Jana Maláčová na snímku s Janem Hamáčkem, Toman Onderka a Ondřej Veselý Zdroj: Facebook/Jana Maláčová
Jana Maláčová na snímku s Janem Hamáčkem, Toman Onderka a Ondřej Veselý Zdroj: Facebook/Jana Maláčová
Využije ČSSD Maláčovou k tomu, aby oslovila ztracené voliče?
Ve vyjádřeních zástupců hnutí ANO lze spatřit snahy o vzbuzení zájmu u pravicových voličů. Babišovi i dalším členům hnutí je jasné, že voličské základny v levicové části politického spektra jsou rozebrány a nelze z nich dále získávat. Toho by mohla využít právě sociální demokracie. Jedna z nadějí, že ČSSD osloví ztracené voliče, může být současná ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Maláčová se dosud snažila zvyšovat platy, minimální mzdu, zavést zálohované výživné a i další její plány míří především na důchodce, matky samoživitelky a dělnickou část voličstva. Otázkou zůstává, jestli se tyto signály dostanou až k těm, které chce ČSSD oslovit. I v minulém volebním období to bylo spíše hnutí ANO, které dokázalo dobře prezentovat svou práci a kolikrát také práci či nápad někoho jiného.
Maláčová a Petříček jako pojistka Hamáčkova vítězství
Jana Maláčová a ministr zahraničí Tomáš Petříček se těší vzrůstající popularitě a mluví se o nich jako o pojistkách vítězství stávajícího předsedy Jana Hamáčka. Ne všem ve straně se ale vývoj zamlouvá. "Z krajských konferencí už mám informace o tom, s čím tam delegáti jedou a koho budou volit. A za této situace přemýšlím, jestli má smysl jít do předem prohrané bitvy, protože ona opravdu prohraná bude. Rozumím tomu, když mi staří, poctiví členové strany říkají, že pak nevidí v ČSSD budoucnost," uvedl k situaci pro server aktualne.cz bývalý první místopředseda Jiří Zimola.
Program 41. sjezdu
Kromě volby předsedy a zmíněného vystoupení prezidenta Miloše Zemana bude členy sociální demokracie čekat také projednávání návrhu nových stanov ČSSD, schválení členů Ústředního výkonného výboru a Ústřední kontrolní komise. Sociální demokracie na svém sjezdu může ukázat, zda se poučila z následků vnitřních bojůvek a vstoupí do nové éry jako pokračovatel jedné ze dvou nejsilnějších polistopadových stran.