Španělský král Filip VI. na oficiální návštěvě Francie Zdroj: AP/ASSOCIATED PRESS
Španělský král Filip VI. se v budoucnu vzdá veškerého osobního dědictví po svém otci, bývalém králi Janu Karlovi I., a zruší otci roční příjem ve výši téměř dvou set tisíc eur. Současný král tak rozhodl kvůli údajným finančním nesrovnalostem svého otce. Podle zahraničních agentur o tom v neděli informoval královský dvůr.
Královský dvůr ve svém vyjádření informoval, že kromě toho, že se král Filip VI. (Felipe VI.) vzdá jakéhokoliv osobního dědictví (aktiva, podíly nebo investice) po svém otci Janu Karlovi I. (Juan Carlos I.), které by mohlo ohrozit integritu královské rodiny, odebere ještě bývalému panovníkovi pravidelný roční příjem ve výši 194 232 eur (přes pět milionů korun), který doposud pobíral.
Přes dvě miliardy korun od saúdského krále
Rozhodnutí současného panovníka přichází uprostřed probíhajícího vyšetřování švýcarských státních zástupců ohledně offshore účtu údajně provozovaného právě pro Jana Karla. Na účet mělo v roce 2008 přijít 88 milionů eur (asi 2,3 miliardy korun) od tehdejšího saúdskoarabského krále Abd Alláha, napsala s odkazem na švýcarské noviny Tribune de Geneve agentura AP. Švýcarští státní zástupci věří, že v případě těchto vysokých finančních částek mělo jít o určité „provize“.
Peníze byly uloženy na švýcarském bankovním účtu jménem panamské nadace. Podle britského deníku The Telegraphu mělo být 65 milionů dolarů poskytnuto bývalé milence Jana Karla.
Deník The Telegraph v sobotu rovněž informoval, že také Filip byl jmenován jako příjemce tohoto offshorového fondu se švýcarským bankovním účtem, na který přicházely peníze ze Saúdské Arábie v době, kdy byl jeho otec na španělském trůnu.
Distanc Filipa, Jan Karel a skandály ke konci královského úřadu
Dvaapadesátiletý král Filip v sobotním prohlášení odmítl, že by o fondu cokoliv věděl. Nyní dvaaosmdesátiletý bývalý panovník Jan Karel seděl na španělském trůnu od listopadu 1975 do své abdikace v červnu 2014.
Španěly oblíbený král Jan Karel I., který je považován za klíčovou postavu přechodu z diktatury k demokracii po úmrtí diktátora Franka, měl ke konci vlády několik skandálů. Podle řady hlasů měl mít bezpočet milenek. Kritiku nejen španělské veřejnosti také vyvolaly jeho fotografie s trofejemi slona či buvolů, které se vydal lovit do africké Botswany v době vrcholící španělské recese.