Luxusní svět Formule 1 podle některých zainteresovaných ztrácí svůj lesk. Promotér Liberty Media sice dělá spoustu změn, ale ne všechny populárnímu motorsportu prospívají. Novinkou je například, že za nejrychlejší kolo získá jezdec bod navíc či schválení bezpečnějších přileb.
S rozhodnutími, které vedení Formule 1 koná, výrazně nesouhlasí její někdejší šéf Bernie Ecclestone. „Dosud jsem od nich neviděl krok, který by dával smysl. Snad úplně všechno dělají špatně,“ nebere si servítky Ecclestone.
Slova bývalého krutovládce F1 mají váhu. Byl to totiž on, kdo z amatérsky vyhlížejících závodů udělal miliardový závodní klenot. Jenže teď to skřípe. Od roku 2017, kdy Ecclestone opustil svůj trůn, to jde s formulí z kopce. Nikdo, kdo se na chodu šampionátu podílí, neví, kam seriál směřuje.
Bývalý šéf F1 - Bernie Ecclestone
Hrozí rapidní úbytek fanoušků?
Vedle Ecclestona se ozvala i Asociace promotérů, která se stará o 16 z 21 Velkých cen. Vadí jí tři klíčové věci – nejasnosti kolem pravidel, zvýhodňování nově zařazených Grand Prix a F1 na placených kanálech.
Šéf Liberty media John C. Malone touží po městském závodě v Miami a dělá pro to všechno. Dokonce možným organizátorům nabídl závod zdarma, zatímco jiní platí obrovské poplatky, a to více jak miliardu korun za jeden závod! Strach vládne nad tím, že se diváci ve většině zemí světa nemohou na formule podívat jinde, než na placených kanálech. Vážně tak hrozí rapidní úbytek fanoušků.
Kritika se nedotýká jen ekonomické stránky. Kritikům nevoní ani návrh na další změnu motorů a naivní je prý i představa, že kvůli novým křídlům přibyde předjížděcích manévrů. Formule dlouhodobě bojuje s obdobími, kdy nadvláda jedné stáje nevytváří ideální podmínky pro sportovní napětí. Po stáji Red Bull nyní kraluje Mercedes. Současné vedení si slibuje, že by s tím něco měly udělat platové stropy v hodnotě 3,4 miliardy na stáj. U těch ekonomicky silnějších se to ovšem nepotkává s pochopením.
Formule 1 se tím možná dostává do fáze, která je známá všem velkým sportům, kde se točí miliardy. Platové stropy jsou už řadu let využívány v zámořských soutěžích – hokejové NHL, basketbalové NBA i dalších populárních sportech. Vždy po uplynutí platnosti smlouvy mezi vedením lig a hráčskými asociacemi se rozpoutává bitva o nové podmínky a výše platových stropů. Uvidíme, kam až to dojde ve Formuli.
Na F1 dopadla ještě jedna rána. Pár dnů před Velkou cenou v Melbourne nečekaně zemřel ředitel závodů Charlie Whiting, který podlehl plicní embolii. V seriálu působil přes 40 let. Zdá se, že jednu z nejsledovanějších sportovních akcí světa čekají těžké a po Velké ceně Austrálie stále nudné časy.