SPORTSTAR: Jizerská padesátka s sebou nese poselství zemřelých horolezců. Vše, co jste o tradici běžkařského závodu nevěděli

Vítězové Jizerské padesátky získávají každý rok putovní trofej Zlatý cepín. Právě kvůli tomuto artefaktu se běžci na lyžích v Bedřichově tak mučí. Věděli jste to? A znáte historii tohoto závodu?

Psal se rok 1968 a partu kamarádů napadlo uspořádat nominační závod na Krkonošskou sedmdesátku. Na startu se sešla více než stovka závodníků a úspěch závodu byl takový, že se z něho stala tradice. Jizerská padesátka se pak každoročně konala vždy poslední lednovou neděli.

Hned v roce 1970 však nešťastná událost poznamenala běžecký závod už navždy. Patnáct českých horolezců a jeho zakladatelů zemřelo při zemětřesení během výpravy v Peru. Jejich památku uctila mezi jinými i vdova po horolezci Zdeňku Novotném.

“Přídomek expedice Peru oslovuje hlavně lidi, kteří ten příběh znali,“ soudí bývalý reprezentant na lyžích Lukáš Bauer. Takovým je jistě Ladislav Míka, který znal horolezce osobně. Nevynechal jediný závod a dokonce je hrdinou klipu Pěšáci bílé stopy. Hit od Tata Bojs je ostatně neoficiální hymnou Jizerské padesátky. O svém vztahu k závodu Míka říká: „Žena si myslela, že přestanu při 45. ročníku, bylo to její přání zbožné. Já jsem to vydržel do padesátého. 51. byl z hecu a pro klid v rodině je čas skončit,“ dodává s úsměvem.

Na startu je možné vidět i sportovce jiných odvětví. Boxer Lukáš Konečný si tentokrát střihnul jen 25 kilometrů. “Já už to jel dvakrát, ale večer mám důležitý ples a zítra by se mi to časově a hlavně po tom alkoholu nehodilo,“ vysvětluje, proč si nedal celých padesát kilometrů. V cíli na něj už čekala jeho žena s pivem.

Často se tu objevují známé tváře ze světa celebrit, třeba David Vávra nebo Jakub Kohák. „Borec mé úrovně by se těžko hledal. To jsou jenom zbabělci, kteří trénují. To je nesmysl, já běhám jenom jednou za rok. To je statečnost,“ šprýmoval bavič Jakub Kohák.

Mezi nadšenými amatéry a sportovci z jiných odvětví jsou ovšem také borci, kteří jezdí na výsledek. Zúčastnilo se 120 závodníků, z toho 16 race týmů. Závodníci přijeli téměř ze čtyř desítek zemí z celého světa, například z Nového Zélandu, Austrálie, Kapverd, USA, Kanady a nejvíce z Polska, Německa, Estonska a skandinávských zemí.

Skvělou formu předvedli top závodníci. V dramatickém finiši vyhrál Nor Andreas Nygaard, nejlepším Čechem byl čtrnáctý Stanislav Řezáč. Mezi ženami bodovala suverénně Švédka Lina Korsgrenová. Naše Kateřina Smutná byla druhá.

Atmosféra kolem závodu je především přátelská

Účastníci nejezdí do pětihvězdičkových hotelů. Většinou se závodníci skupinově ubytovávají ve srubech a apartmánech, kde si sami vaří.

Během sportovního víkendu se Jizerskými horami prohnalo celkem 7 638 závodníků, 4 656 jich nastoupilo do závodu na 50 kilometrů. Už teď se připravuje třiapadesátý ročník. Kdo z vás si na něm řekne pozdrav SKOL?