Připravili jsme pro vás velké srovnání výhod a nevýhod mražené a čerstvé zeleniny. Může se zdát, že čerstvé je vždy lepší. Je tomu tak opravdu? Někdy můžeme uvítat časovou úsporu při přípravě jídel a sáhnout po mražené zelenině. Podívejme se na to, zda tím přicházíme o benefity, které konzumace zeleniny přináší.
Cenová dostupnost a jednoduchost přípravy (odpadá mytí a krájení) je nespornou výhodou mražené zeleniny v době, kdy nemáme času nazbyt. Mnoho z nás takovou pomůcku uvítá. Pěstování zeleniny se za posledních 40 let, stejně jako celé odvětví zemědělství, posunulo značně vpřed. Používají se sofistikovanější metody ochrany plodin, nové odrůdy a také způsob zpracování a distribuce. To se projevuje tím, že i v zimě si v supermartketech můžeme vybírat z ovoce a zeleniny, které by před lety byly k dostání pouze v určité roční období. A právě u zeleniny pěstované a dovážené z velké vzdálenosti najdeme první nevýhody.
Zelenina při dlouhých transportech ztrácí vitamíny
Většina zeleniny, kterou jíte, se nepěstuje v místě kde žijete. Využívá se dlouhých transportů k tomu, abychom po celý rok měli zaručený široký výběr. Převoz staví zeleninu do vlivu různých podmínek - světlo, teplo nebo kyslík, což působí výraznou ztrátu vitamínů a antioxidantů. A podle výzkumů tato ztráta není vůbec zanedbatelná. Výsledky testů Joye Rickmana z univerzity v Severní Karolíně ukazují, že hrášek ztrácí až polovinu obsahu vitamínu C během pouhých 48 hodin. Také špenát při pokojové teplotě přichází do pouhých čtyř dnů o většinu vitamínu C.
V procesu prodeje zeleniny se ztrácí chuť, vitamíny, barva a vůně
Může těmto negativním efektům zabránit zamražením zeleniny? Mražená produkce se mrazí na „vrcholu“ čerstvosti. Předtím, než produkce projde mrazícím procesem se zelenina očistí, případně oloupe. Takto upravená zelenina se opláchne horkou vodou nebo párou, čímž se odstraní zbytky nečistot, bakterie a pesticidy. Zde přichází na řadu první nevýhoda mražené zeleniny. Horká voda a pára zbavuje plodiny také jejich barvy a částečně také chuti. Nutno dodat, že není vyloučena ani určitá ztráta vitamínů. Není však tak značná jako při skladování potravin.
Čerstvé není vždy lepší než mražené
Výsledky testů organizace Health Science Academy z Velké Británie ukázaly, že ne všem druhům zeleniny svědčí stejný přístup. Podívejme se na srovnání vybraných druhů zeleniny ve 100 gramech: mražená kukuřice obsahovala oproti čerstvé více kyseliny listové (35 mcg oproti 23 mcg), ale méně vitamínu C (3,5 mg oproti 5,5 mg). Mražený špenát obsahoval více vlákniny, vápníku (153 mg oproti 136 mg) a vitamínu E než jeho čerstvá varianta, ale méně železa a vitamínu C. Podle dalších pokusů profesora Grahama Bonwicka z univerzity v Chesteru mražená mrkev a brokolice obsahují více betakarotenu. Čerstvá varianta brokolice a borůvek na druhou stranu vítězí v obsaženém množství polyfenolů. Zmíněné výzkumy nám ukazují, že čerstvá zelenina vždy nevítězí nad mraženou. Můžeme bez obav volit právě ten druh zpracování, který je pro nás v konkrétních receptech více praktický.