Příspěvek na dojíždění za prací mimo trvalé bydliště pro dlouhodobě nezaměstnané. O tento projekt úřadu práce je stále větší zájem, ne každý ale s žádostí uspěje. Co tedy musíte splňovat, abyste peníze od státu dostali?
Počet nezaměstnaných nám může závidět celá Evropská unie. Česká republika jich má z celé "osmadvacítky" nejméně. A co víc, od revoluce také statistiky zaznamenaly rekordní zaměstnanost, pracuje pět milionů lidí, práce je dost a bude jí přibývat, protože firmy vytvrářejí nová pracovní místa a rozšiřují své provozy. Přesto je ale stále dost lidí, kteří chtějí pracovat, ale zaměstnání v místě bydliště nemůžou dlouho sehnat. V takovém případě mají šanci získat příspěvek od státu, pokud najdou práci mimo místo, kde trvale žijí. Finanční podporu na dojíždění za prací začaly úřady v některých krajích vydávat na základě žádostí letos v dubnu. I přesto, že se zájem o příspěvek zvyšuje, nárok na finanční podporu má pouze asi třetina žadatelů. Je to kvůli tomu, že většina nezaměstnaných nesplňuje stanovené podmínky, a to i přesto, že je pracovní úřad zmírnil.
>>> Chcete si spořit na důchod? Udělejte si nezávislý přehled na trhu. Pro rychlou orientaci doporučujeme srovnat nabídky v online kalkulačce doplňkového penzijního spoření. >>> Potřebujete-li individuálně vyhodnotit vaši konkrétní situaci, můžete kontaktovat finanční odborníky Prima Rádce, kteří vám zdarma poradí a pomůžou najít nejvýhodnější produkt.
Kdo tedy může žádat?
"O příspěvek může zažádat človek, který je v evidenci déle než 5 měsíců. Se zaměstnavatelem musí uzavřít pracovní poměr na dobu neurčitou nebo určitou, ale ne méně než půl roku. Musí doložit potvrzení o bezdlužnosti a hrubá mzda v zaměstnání nesmí přesáhnout 1,5 násobek průměrné mzdy v národním hospodářství," uvádí mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková. Zároveň musí být splněna podmínka, že nezaměstnaný u svého nového zaměstnavatele už v předchozích dvou letech nepracoval.
Záleží na vzdálenosti..
Výše měsíčního příspěvku záleží na vzdálenosti nové práce od trvalého bydliště žadatele. Pokud tedy někdo bude dojíždět do zaměstnání 10 až 25 kilometrů, měsíčně si polepší až o 1 500 korun. Tomu, kdo si pak najde práci vzdálenou více než 50 kilometrů, úřad vyplatí 3 500 korun.
Nelze všude...
O příspěvek na dojíždění za prací však nelze zažádat všude. Úřady ho nabízejí jen v šesti krajích, a to v Ústeckém, Jihomoravském, Olomouckém, Moravskoslezském, Karlovarském a nově také v Královéhradeckém kraji. I přesto, že příspěvky úřady rozdávají už téměř pět měsíců a počet žádostí se zvyšuje, řada nezaměstnaných o této možnosti stále neví. Pokud jste tedy bez zaměstnání, bydlíte ve výše uvedeném kraji, najdete místo mimo bydliště a splňujete podmínky, obraťte se se žádostí o podporu na dojížění za prací na úřad práce. Za příspěvky je možné nakoupit pohonné hmoty, jízdné nebo je lze použít například na úhradu nákladů souvisejících s bydlením a podobně.
Ve spolupráci s Josefem Mádle, reportérem Zpráv FTV Prima
Novinky pro spotřebitele a spoustu tipů, jak ušetřit, najdete i na Facebooku Prima Rádce. Přidejte si nás...
Sledujte Zprávy FTV Prima. Každý den v 18.55 hodin nebo kdykoliv na Prima PLAY – Zprávy.